HAKAN AYIK KİMDİR? Comanchero çetesi lideri Hakan Ayık kimdir, nereli? Comanchero çetesi çökertildi mi?

Operasyonlar sonucunda 37 şüpheli şahıs yakalanırken, MASAK raporları doğrultusunda 55 şüpheli şahsa ait yaklaşık 4,5 milyar TL değerindeki malvarlıklarına el konuldu. İçişleri Bakanı Yerlikaya, İstanbul’da düzenlenen ‘Kafes’ operasyonu ile Avusturalya merkezli olarak küresel çapta faaliyet gösteren ve liderliğini ‘Reis’ kod adlı Hakan Ayık’ın yaptığı uluslararası silahlı organize suç örgütü ‘Comanchero’nun çökertildiğini duyurdu. Peki, HAKAN AYIK KİMDİR? Comanchero çetesi lideri Hakan Ayık kimdir, nereli? Comanchero çetesi çökertildi mi? İşte detaylar…

HAKAN AYIK KİMDİR?

Joseph Hakan Ayık, bilinen adıyla Hakan Reis olarak da anılan bir kişidir ve uyuşturucu kaçakçılığı ile ilişkilendirilmiştir. 31 Ocak 1979 doğumlu olan Ayık, Haziran 2021’de “Avustralya’nın en çok aranan adamı” olarak adlandırılmış ve tahmini net servetinin 1,2 milyar dolar olduğu iddia edilmiştir.

Hakan Ayık, Avustralya’da Türk kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Genç yaşta babasını kaybetmiş ve aile içinde uyuşturucu sorunlarıyla karşılaşmıştır. Kuzeni ve erkek kardeşi daha sonra hapse girmiştir. Eğitimine James Cook Erkek Teknoloji Lisesi’nde devam etmiştir. 2000’li yıllarda Ayık, büyük bir suç ağı yönettiği iddialarıyla gündeme gelmiştir. Sidney ve Canberra’da karaoke barlarının mülkiyetini elinde tutmuş ve Dubai, Hindistan ve Hong Kong gibi yerlerde lüks bir yaşam sürdürmüştür. Ayrıca Comanchero Motosiklet Kulübü’nde faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Ayrıca, Avustralya ve Tonga’da rüşvetçi gümrük memurları ve hapishane memurlarıyla çalıştığı söylentileri bulunmaktadır. Ayık’ın uyuşturucu ithalatının milyonlarca dolar değerinde olduğu tahmin edilmektedir.

COMANCHERO ÇETESİ LİDERİ HAKAN AYIK KİMDİR, NERELİ?

2010 yılında Ayık, sosyal medyada yaşam tarzını sergileyerek ‘Facebook gangsteri’ olarak bilinir hale gelmiştir. Ancak aynı yılın Ağustos ayında Kıbrıs’ta Interpol tarafından tutuklanmış, ancak kefaletle serbest bırakılmıştır. Hakan Ayık ayrıca, Federal Soruşturma Bürosu ve Avustralya Federal Polisi tarafından 2018 yılında çökertilen ilk Phantom Secure adlı şifreli iletişim platformunu suç dünyasına tanıttığıyla da tanınır.

COMANCHERO ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ Mİ?

Suç örgütlerini bir bir çökerten operasyonlara imza atan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, X hesabından yaptığı paylaşımla uluslararası suç örgütü olan Comanchero’nun çökertildiğini duyurdu. Bakan Yerlikaya, örgütün liderliğini yapan “Reis” lakaplı Hakan Ayık dahil 37 kişinin de gerçekleştirilen operasyonla yakalandığını açıkladı.

SÖZDE LİDER HAWI 2018 YILINDA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Yerlikaya’nın paylaşımında şu ifadeler yer aldı; “Avusturalya merkezli küresel çapta faaliyet gösteren COMANCHERO isimli Sınıraşan Silahlı Organize Suç Örgütünün sözde lideri Mick HAWI 2018 yılında öldürülmüştü.

MARK DOUGLAS DA KKTC’DE YAKALANDI

Mark Douglas Buddle’ın yönetiminde faaliyetlerine devam eden suç örgütünün;

Uluslararası Boyutta Uyuşturucu Madde Ticareti,

Adam Öldürme,

Silahlı Yağma,

Kundaklama,

Adam Kaçırma,

Suçtan elden Edilen Malvarlığı Değerlerini Aklama suçlarını işlemeye devam ettiği anlaşılmıştır. Örgütün sözde lideri Mark Douglas BUDDLE 2022 yılında KKTC’de yakalanarak Avusturalya makamlarına teslim edilmiştir.

“HAKAN AYIK’IN LİDERLİĞİNİ DEVRALDIĞI ÖRGÜT FAALİYETLERİNE DEVAM ETTİ”

COMANCHERO’YA YÖNELİK OPERASYON DÜZENLENDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce sınıraşan silahlı organize suç örgütü COMANCHERO’ya “Suç İşlemek İçin Örgüt Kurma, kurulan örgüte üye olmak, Uluslararası Uyuşturucu Madde Ticareti, Suçtan Elde Edilen Malvarlığını Aklamak” suçlarından operasyon düzenlenmiştir.

4,5 MİLYAR TL DEĞERİNDEKİ MALVARLIKLARINA EL KONULDU

MASAK raporları doğrultusunda 55 şüpheli şahsa ait yaklaşık 4,5 milyar TL değerindeki malvarlıklarına (Banka hesapları, taşınmazlar, araçlar ve 22 Şirkete ait Ortaklık Payları) İstanbul 3.Sulh Ceza Hakimliği kararınca el konulmuştur.

ABD ve Avusturalya makamları tarafından çıkarılan KIRMIZI BÜLTENLE aranan HAKAN AYIK (REİS),

Yeni Zelanda makamları tarafından çıkarılan KIRMIZI BÜLTENLE aranan DUAX HOHEPA NGAKURU,

Avusturalya makamları tarafından çıkarılan KIRMIZI BÜLTENLE aranan HAKAN ARİF TAVUKÇU,

ABD makamları tarafından çıkarılan KIRMIZI BÜLTENLE aranan BARIŞ TÜKEL,

ABD makamları tarafından çıkarılan KIRMIZI BÜLTENLE aranan ERKAN YUSUF DOĞAN,

MAVİ BÜLTENLE aranan JİMMY AVAIJAN,

MAVİ BÜLTENLE aranan SİBEL ARİF,

MAVİ BÜLTENLE aranan ALP ÖZTÜRK ile birlikte aklama faaliyetlerine iştirak ve yardım eden 37 şüpheli yakalanmıştır.

“ALLAH AYAKLARINIZA TAŞ DEĞDİRMESİN”

Operasyonu koordine eden İstanbul Başsavcılığımızı, Adliyemizi, Masak’ı ve Operasyonları başından itibaren büyük bir hassasiyet ve kararlılıkla düzenleyen Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığımızı, İstanbul Emniyet Müdürlüğümüzü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzü ve emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ve teşekkür ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duaları sizinle. Organize suç örgütlerini, zehir tacirlerini affetmeyeceğiz. Hangi büyüklükte olursa olsun organize suç örgütlerini çökertip, adalete teslim edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx