Evden çalışanlar, ofis çalışanlarına göre daha çevreci

Yeni bir araştırmaya göre, sürekli uzaktan çalışan insanlar, ofis çalışanlarının sera gazı emisyonlarının yarısından azını üretiyor. Araştırmaya göre, ABD’de sürekli evden çalışan çalışanların, ofisteki çalışanlara kıyasla emisyonlarını %54 oranında azaltacağı tahmin ediliyor.

Haftada bir gün uzaktan çalışma, emisyonları yalnızca %2 oranında azalttı çünkü ofiste olmamaktan kaynaklanan enerji tasarrufu, evden çalışırken işe gidip gelme dışı seyahatlerdeki artış gibi faktörlerle dengelendi. Haftada iki veya dört gün uzaktan çalışmak, sahadaki çalışanlara kıyasla bireyin emisyonlarını %29’a kadar azalttı.

Cornell Üniversitesi ve Microsoft’tan araştırmacılar, ABD’deki ofis çalışanlarının, uzaktan çalışanların ve hibrit çalışanların tahmini sera gazı emisyonlarını modellemek için Microsoft’un işe gidip gelme ve uzaktan çalışma davranışlarına ilişkin kendi çalışan verileri de dahil olmak üzere çok sayıda veri kümesi kullandı.

Uzaktan çalışanların emisyonlarını azaltmasının ana nedenleri, daha az ofis enerji kullanımı ve günlük işe gidiş gelişlerden kaynaklanan daha az emisyondu. Evden çalışmanın daha geniş emisyon azaltıcı faydaları arasında, yakıt ekonomisini iyileştirmesi muhtemel olan işe gidip gelme alanlarında yoğun saatlerde araç tıkanıklığının hafifletilmesi de yer alıyor. Ancak yazarlar, emisyon tasarrufu açısından fayda sağlamak için evden çalışmanın dikkatli bir şekilde planlanması gerektiği konusunda uyardı.

Ancak uzaktan çalışmak emisyonları tamamen azaltmıyor. Çalışma, uzaktan çalışanların iş dışı seyahatlerinin arttığını, daha fazla araba kullanmanın ve daha fazla uçmanın olduğunu ortaya çıkardı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx