Depremde 1400 Kişinin Hayatını Kaybettiği Ebrar Sitesi ile İlgili Skandal Gerçek Ortaya Çıktı!

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem toplamda 11 ilimizi etkilemiş, binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’taki Ebrar Sitesi, 1400 kişinin hayatına mal olmuştu. Yapılan çalışmalarda Ebrar Sitesi’nin beton mukavemetiyle ilgili skandal gerçekler ortaya çıktı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 6 Şubat depremleri toplamda 11 ilimizi etkilemişti.

6 Şubat gecesi meydana gelen deprem, vatandaşlarımızı uykuda yakalamıştı. İlk depremin ardından çok geçmeden yaşanan ikinci deprem ise yüzlerce binanın yıkılmasına, binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Kahramanmaraş’ta bulunan Ebrar Sitesi, 6 Şubat depremlerinin sembollerinden birisi haline gelmişti.

Kahramanmaraş’ın en bilinene ve ‘güvenli’ olarak görülen Ebrar Sitesi, depremden önce birçok kişinin tercih ettiği yerleşim yerlerindendi. Toplamda 22 bloktan oluşan bu yerleşim sitesi, binlerce kişiye yuva olmuştu.

Depremlerin ardından Ebrar sitesi tamamen yıkılmış, 1400 kişi ise hayatını kaybetmişti.

Depremden yaklaşık 10 ay sonra Ebrar Sitesi’ne dair yayımlanan araştırmada ise skandal gerçekler ortaya çıktı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerince yapılan araştırmalarda Ebrar Sitesi’nin deprem güvenliğine dair bir rapor hazırlandı. 

Ebrar Sitesi’nin L bloğunun ilk yapı ruhsatının 2004, tadilat ruhsatının sie 2006’da düzenlendiği belirtildi. Binanın kolon ve perde duvarlarına ‘çiroz’ yerleştirildiği tespit edildi.

“Beton elle ufalanabilecek kadar düşük mukavemete sahip.”

Yayımlanan raporda aşağıdaki bilgilere yer verildi:

‘Ebrar Sitesi’nde bulunan tüm binalarda betonun karışımında kırma taş kullanıldığı, betonun elle ufalanabilecek kadar düşük mukavemete sahip olduğu, beton içerisinde hava boşlukları ve segregasyon oluşumları bulunduğu, çimentonun birleştirici özelliğinin düşük olduğu, sahadaki gözlemlerde kolon ve kirişlerin donatı sayısı ve bağlantılarının uygun ve yeterli olmadığı, düz ve nervürlü donatıların yönetmeliklere aykırı olarak bir arada kullanıldığı ve etriye kanca açılarının 135 derece olmadığı belirtilmektedir.’ 

‘Soruşturma dosyası üzerinden yapılan inceleme, değerlendirme ve elde edilen bulgular neticesinde, söz konusu binada projelendirme, yapım ve iş bitimi aşamalarında Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik ve İmar Kanunu esaslarına yeterince uyulmadığı görülmüştür.’

Raporda müteahhitin, şantiye şefinin, yapı kontrolü gerçekleştirenlerin asli ve taki kusurlu olduğu ifade edildi.

Ebrar Sitesi’nin yıkılmasında teknik uygulamadan sorumlu müteahhit ve şantiye şefi ile zemin etüt raporunu hazırlayan firmanın asli, belediyenin ilgili birimlerindeki yapı ruhsatları ve proje kontrollerinden sorumlu olanların tali kusurlu olduğu ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx