Bölgede tansiyon yüksek! ABD ve Husiler arasındaki gerilim sürerken İran’ın savaş gemisi Kızıldeniz’e girdi

Yemen‘deki İran destekli Husiler son dönemde Kızıldeniz’deki yük gemilerini hedef alırken, bugün de bölgede tansiyonu yükselten bir gelişme yaşandı. Kızıldeniz’de ABD güçleri ile Husiler arasındaki gerilimin devam ederken; İran’ın “Elburz” adlı savaş gemisi, Babu’l Mendeb Boğazı’ndan geçerek Kızıldeniz’e girdi.

İRAN SAVAŞ GEMİSİ KIZILDENİZ’E GİRDİ

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansına göre, İran donanmasının 94. Deniz Filosu komutasındaki “Elburz” adlı savaş gemisi uluslararası sulardaki düzenli görevlerin bir parçası olarak Babu’l Mendeb Boğazı’nı geçerek Kızıldeniz’e girdi.
Haberde, İran donanmasının 2009 yılından bu yana “nakliye hatlarını güvence altına almak, korsanlarla mücadele etmek ve diğer görevleri yerine getirmek için açık sularda faaliyet gösterdiği” ifade edildi.

NE OLMUŞTU?

İran’ın desteklediği Yemen‘deki Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak 31 Ekim’den bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı ticari gemilere el koymaya ve bazılarına da dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başlamıştı.

ABD güçleri bu süreçte birçok kez Yemen’den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurmuştu. Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi de Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı almıştı. Son olarak dün Kızıldeniz’de İsrail’le bağlantılı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesinin ABD helikopterleri tarafından ateş altına alınması sonucunda Husi güçlerden 10 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir