Bitcoin Fiyatı Bu Haberlerle Düştü! İşte Sıradaki

Kripto piyasası, bugün lider kripto para Bitcoin fiyatı eşliğinde kırmızı bölgeye kaydı. Bunun arka planında farklı unsurlar rol oynadı. Coinbase’in BASE Blockchain’indeki bir altcoin projesinde yaşanan ‘rug-pull’ olayı bunlardan birisiydi. Ayrıca, CRV likidasyonları yatırımcıların altcoin’lere olan güvenini etkiledi.

BTC fiyatı için düşüş uyarısı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, yılbaşından bugüne %75’lik bir kazanç elde etti. Bu yükseliş ivmesi, BTC fiyatının Temmuz ayını %5,4 düşüşle kapatmasıyla 1 Ağustos’ta kayboldu. Bu arada, Bitcoin fiyatı 31 Temmuz’da kısa süreliğine 29.000 doların altına düştü. Bir süre bu kilit direnç seviyesinin altında kaldı. Fiyatındaki düşüş, bazı analistlerin BTC’nin 25.000 dolara düşme riski taşıdığı konusunda uyarıda bulunmasına neden oldu.

BTC/USD 1 günlük fiyatı. Kaynak: TradingView

Bitcoin fiyatını etkileyen faktörler

BTC’nin piyasa yapısı düşüşe geçti

Bağımsız piyasa analisti Charles Edwards’a göre, Bitcoin’in piyasa yapısı son birkaç aydır yükseliş eğilimindeydi. Ancak, son fiyat hareketleri piyasa yapısını daha kısa bir zaman dilimi içinde düşüşe çevirdi.

Haber olaylarına dikkat çeken Bitcoin grafiği. Kaynak: Capriole Investments

Edwards, S&P 500 ile Bitcoin fiyatı arasındaki korelasyonda son dönemde yaşanan farklılaşmanın altını çiziyor. Bu bağlamda, “Bitcoin’in düşüşe geçtiği dönemde, S&P 500 son yılların en uzun kazanç serisini yaşadı. Ayrıca, Fed şu anda kayıtlardaki en sıkı para politikası rejimi olan faiz artırımlarını esasen durdurdu.” diyor. Edwards, yeni önemli Bitcoin fiyatı destek seviyelerini vurgulamaya devam ediyor. Bunlar 28.000 dolardan, 26.000 dolar ve 20.000 dolara kadar uzanıyor.

CME’nin FedWatch: Fed faiz oran artışlarına ara verecek

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell 20 Eylül’deki faiz kararına ilişkin kesin bir açıklama yapmadı. Bununla birlikte, piyasa Fed’in faiz artışlarını tekrar durduracağına inanıyor gibi. CME’nin FedWatch aracı, bir sonraki FOMC’de bu tür artışların geleceğine dair ezici piyasa inancını gösteriyor. 1 Ağustos itibariyle, faiz oranlarına ara verilmesi olasılığı %81,5 seviyesinde bulunuyor.

Hedef faiz oranı olasılıkları. Kaynak: CME Grup

Kripto yatırımcı duyarlılığı düşmeye devam ediyor

31 Temmuz’dan bu yana 20 milyon doların üzerinde Bitcoin long pozisyonu likide oldu. BTC long pozisyonları işlem hacminden alım baskısı olmadan likide edildiğinde, Bitcoin fiyatı olumsuz etkileniyor. Bitcoin hacmi 2021 başından bu yana en düşük seviyelere ulaştı.

BTC likidasyonları. Kaynak Coinglass

Yeni hacmin olmaması, önemli bir yatırımcı duyarlılığı göstergesi olan Korku ve Hırs Endeksi’nin Temmuz ayının başından bu yana düşüşe geçmesine neden oldu. Temmuz ayına “açgözlülük” duygusuyla başlamasına rağmen, endeks şu anda nötr piyasa duygularını gösteriyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi. Kaynak: Alternative.me

Protokol istismarları ve yatırımcı fonlarının kaybı

Curve senaryosu, DeFi ve kripto sektörüne bulaşma riski getirdi. Buna ek olarak, BALD geliştiricisinin Coinbase’in 2. katman BASE’ine yönelik iddiası da muhtemelen yatırımcı duyarlılığını etkiliyor. Yatırımcı fonlarının çalınması, SEC’in 31 Temmuz’da Hex’in kurucusu Richard Heart hakkında, 555 karatlık bir elmas da dahil olmak üzere üst düzey lüks ürünler satın almak için 12 milyon dolardan fazla yatırımcı fonu kullandığı gerekçesiyle şikayette bulunmasından hemen önce gerçekleşti. Hafta sonu Coinbase CEO’su Brian Armstrong, SEC’in Bitcoin dışındaki tüm kriptoların listeden çıkarılmasını talep ettiğini iddia etti. Coinbase ve SEC bu suçlamayı reddetti.

Kısa vadeli acılar, uzun vadeli kazançlar?

Kripto piyasasındaki kısa vadeli belirsizlik, kurumsal yatırımcıların uzun vadeli bakış açısını değiştirmiş gibi görünmüyor. Son zamanlarda, düşmanca bir ABD düzenleyici ortamına rağmen, büyük kurumlar bir boğa koşusunu tetikleyebilecek Bitcoin finansal araçları için bastırıyor. Grayscale doğrudan SEC’i tüm Bitcoin ETF’lerini onaylamaya çağırdı.

Bu arada, Bitcoin fiyatı makroekonomik olaylardan doğrudan etkilenmeye devam ediyor. Ayrıca, daha fazla düzenleyici eylem ve faiz oranı artışının BTC fiyatı üzerinde bir miktar etkiye sahip olmaya devam etmesi de muhtemel. XYO Network’ün kurucu ortağı Markus Levin, mevcut Bitcoin fiyat hareketleri hakkında şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yazın son günlerini yaşadığımız şu günlerde Bitcoin’in düşüşe geçmesi hiç de şaşırtıcı değil. Hacimler düştü. Bireysel traderlar genel olarak kripto piyasalarına girmiyor. Faiz oranlarının nispeten yüksek olduğu makro zemin burada açıkça bir rol oynuyor. Ancak dört yıllık döngünün bu tür bir ilgisizliğin o kadar da şaşırtıcı olmadığı bir bölümünde olduğumuzu belirtmeliyim. Patlama aşamasından çıktık ve açıkça bıkkınlık aşamasındayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx