Zelensky Avusturyalılara seslendi: Putin silahtan anlar

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, “4 Gamechanger” isimli şenlikteki konuşmasında, Rusya’nın Karadeniz’i kapatması nedeniyle hububatın Ukrayna’dan dışarıya çıkartılamadığını, böylece Moskova’nın Afrika ve Asya’yı rehin aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Avrupa’nın kıtlık tehdidine karşı harekete geçmemesi durumunda, bunun önemli bir göç hareketliliğine yol açacağını, bu istikametiyle Rusya’nın Avrupa’yı da rehin aldığını savundu.

“Putin, yalnız silahların lisanından anlıyor”

Batılı ülkelerden her fırsatta talep ettikleri silahlara da değinen Zelenskiy, “(Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin, diyalog kurmak istemiyor, yalnız silahların lisanından anlıyor. Bu silahları Rusların almak istedikleri bölgelerde kullanıyoruz.” diye konuştu.

Zelenskiy, “Putin’e bütün hususları uygar beşerler üzere müzakere masasında tahlile kavuşturmayı önerdim. O bizimle konuşmak yerine bugüne kadar roket fırlattı.” tabirini kullandı.

“Avusturya, yeni yaptırımlara daha çok takviye vermeli”

Zelenskiy, savaşın AB içinde birliğin güçlenmesine yol açtığını, savaş sonrasında ülkesinin de Avrupa ailesine üye bir ülke olacağını kelamlarına ekledi.

Festivale katılan Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ve Başbakan Karl Nehammer da Ukrayna’ya dayanaklarını sürdüreceklerini söz etti.