Vucic, Kosova ile ilişkilerin normalleşmesi için görüşmelerin devam edeceğini duyurdu

Brüksel’de, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir araya gelen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti, toplantının ardından yerel basına açıklamalarda bulundu.

Toplantının oldukça zor geçtiğini söyleyen Vucic, “Önümüzdeki dönemde daha çok toplantı olacağını düşünüyorum. 18 Mart’ta, Borell’in bölgeye ziyareti sırasında Kuzey Makedonya’da yeniden bir araya gelmeye karar verdik” dedi.

Vucic, Sırp Belediyeler Birliğinin kurulması noktasında ısrarcı olduğunu vurgulayarak, “Sanırım Kurti, şimdi kabul etmek için hazır hissetmedi. Gelecekte kabul eder mi göreceğiz. Çözüme ulaşılabileceğini umuyorum ancak çok önceden imzalanıp yapılması gereken maddelerde takılı kalmaktan endişeliyim” diye konuştu.

Her yolun Sırp Belediyeler Birliğinin kurulmasına çıktığını yineleyen Vucic, “Süreç bazılarının düşündüğü gibi ilerlemiyor. Bu, ciddi, uzun ve zor bir süreç. Kolay olmayacak. Dolayısıyla bazı seyahat ve sorumluklarımı erteleyip hazırlanacağım” değerlendirmesinde bulundu.

“NORMALLEŞMEK İÇİN DOĞRU YOLDAYIZ”

Bundan sonra odak noktasının bu planın uygulanması olacağını belirten Kurti, şunları kaydetti:

“(Bugünkü görüşme) AB önerisinin kabul edilebilir ve içeriğinin değişmeyeceğinin teyidiydi. Önümüzdeki süreç ise söz konusu önerinin uygulanması ile ilgili olacak. İlişkileri normalleştirmek için doğru ve tek yönlü bir yoldayız. Taraflar arasında eşitlik getiren bir anlaşmadır. Simetri, iyi komşuluk anlaşmasıdır. Bu metni imzalama yönünde istek ve ilgimi dile getirdim. Bence anlaştığımıza göre bu gece imzalanmamış olması zararlı.”

Kurti ayrıca, mart ayında AB arabuluculuğunda üst düzey görüşmelerin yapılmasının planlandığını açıkladı.

Vucic ve Kurti, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik AB’nin önerileri görüşmek üzere Brüksel’de Borell ile ayrı ayrı ve daha sonra üçlü toplantıda bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir