Veliaht Prens, petrol üretimini günlük 13 milyon varile çıkaracaklarını yineledi

ABD Lideri Joe Biden ve 9 Arap ülkesinden başkanların iştirakiyle düzenlenen “Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi”, mesken sahibi Suudi Arabistan Veliaht Prens Bin Selman’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Konuşmasında dünyanın birçok zorlukla karşı karşıya kaldığı bir devirden geçtiğini belirten Bin Selman, “Zirvenin, ortak çıkarlarımıza hizmet etmek, bölgede güvenlik ve kalkınmayı tesis etmek ismine ülkelerimiz ve ABD ortasında stratejik iştiraki derinleştirmek için yeni bir iş birliği çağı oluşturmasını umuyoruz.” dedi.

Küresel zorluklarla çabada memleketler arası gayretlerin artırılması gerektiğini kaydeden Bin Selman, Suudi Arabistan’ın daha evvel ilan ettiği üzere petrol üretimini günlük 13 milyon varile çıkarma kararı aldığını, bunun dışında ek kapasiteleri olmayacağını söyledi.

İran’la ilgilere de değinen Bin Selman, “Komşu bir ülke olarak İran’ı milletlerarası meşruiyet, öbür ülkelerin iç işlerine karışmama ve Memleketler arası Atom Gücü ile iş birliği prensiplerine bağlı kalarak bölge ülkeleriyle bu vizyonun bir kesimi olmaya davet ediyoruz.” dedi.

Veliaht Prens, petrol üretimini günlük 13 milyon varile çıkarma planıyla ilgili bir takvim açıklamadı lakin Suudi Arabistan Güç Bakanı Abdulaziz bin Selman mayısta yaptığı açıklamada bu amaç için 2027 başını işaret etmişti. Suudi Güç Bakanı, bu müddette petrol üretimini 1 milyon varilden daha fazla artırarak 13 milyon varile yükseltmeyi hedeflediklerini bildirmişti.

KAYNAK: AA