Uzmanından bebekler için ‘klima ve güneş’ uyarısı

Özellikle birinci altı ay içerisinde bebeklerin mümkün olduğunca hiç güneşe çıkarılmaması gerektiğini söz eden Uzm. Dr. Sevcan Dablan,Altı aydan küçük bebeklerin güneşe maruz kalmamaları değerlidir. Şayet güneşe mecburen maruz kalacaklarsa, kesinlikle kolları ve bacakları örten uzun kıyafetler giydirmeye ihtimam gösterilmeli ve bebeğe şapka takılmalıdır.

Güneş gören bölgelere ise az ölçüde 15 güneş muhafaza faktörlü krem sürülebilir. Altı aydan büyük bebek ve çocuklar ise ziyanlı güneş ışınlarına karşı, sabah 10 ile akşam 16 saatleri ortasında mümkün olduğunca dışarı çıkarılmamalıdır. Çıkarılacaksa da, suya sağlam ve SPF 15 yahut daha üstü güneş hami krem sürmeleri, şapka takmaları kıymetlidir.

Güneş kremi, her iki saatte bir kıyafet ile korunmayan tüm bölgelere sürülmelidir. En yeterli müdafaa için tercihen dışarıya çıkmadan yarım saat evvel uygulanmalıdır. Suyla temas sonrasında, havlu ile kurulandıktan sonra tekrar güneş kremi sürülmelidir. Çocukluk ve ergenlik periyodunda UV ışınlarına çok maruz kalma, ileride cilt kanseri riskini kıymetli derecede artırıyor. Bu nedenle yaz aylarında güneş ışınlarına maruz kalmamalarına ihtimam gösterilmelidir” tavsiyelerinde bulundu.

BEBEKLİ MESKENLERDE KLİMA KULLANIMI NASIL OLMALI?

Bebekli konutlarda klima kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında ikazda bulunan Uzm. Dr. Sevcan Dablan, şöyle devam etti;

Bebek için ülkü oda sıcaklığı, 21 ile 24 derece ortasındadır. Nem oranı ise yüzde 50 civarında olmalıdır. Klima kullanırken, direkt olarak bebeğe havanın gelmemesine dikkat etmek gerekiyor. Klima kullanırken, orta sıra çocuğunuzun burun ucu yahut kollarından üşüyüp üşümediğini denetim edilmelidir. Klima daima açılıp, kapatılmamalıdır. Bu biçimde bebek çabucak hasta olabilmektedir.

Odanın sıcaklığını sabit tutmak kıymetlidir. Klima kullanılan odanın doğal olarak da havalandırılmış olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıyeten birçok bakteri, hava yolu ile bebeklere ziyan verip, zatürre dahi olmalarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle klimanın bakımı asla ihmal edilmemeli, sistemli aralıklarla filtresi temizlenmelidir.