Ünlü İsimden ‘Sefiller Anlamıyor’ Paylaşımı! Toplumsal Medyayı Sallayan Artırım Yorumu

Vergiler alanında uzman isim ekonomist Ozan Bingöl son artırımlardan sonra iktisatta yaşananların izahının olmadığını belirterek ‘İzahı olmayanın mizahı oluyor maalesef…’ dedi.

1 HAZİRAN SABAHI ZAMA UYANDIK

1 Haziran sabahı birinci elektrik sonra da doğal gaz artırımı ile güne başladık. Güç Piyasası Düzenleme Kurumun (EPDK) konutlarda kullanılan elektrik fiyatlarına yüzde 15 sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe de yüzde 25 artırım yapıldığını açıkladı. Bu açıklamanın çabucak akabinde Boru Çizgileri ile Petrol Taşıma AŞ’den (BOTAŞ) doğal gaz fiyatlarına yüzde 10 ile 30 ortasında artırım yapıldığı duyuruldu. BOTAŞ meskenlerde kullanılan doğal gaza yüzde 30 elektrik santrallerinde kullanılana yüzde 16 endüstride kullanılan doğal gaza da yüzde 10 artırım yaptı. Elektrik ve doğal gaz artırımları Haziran ayından itibaren başlayacak ve Temmuz ayı faturası da artırımlı gelecek.

1 HAZİRAN GECESİ AKARYAKITA VE MOTORİNE ARTIRIM GELDİ

Sabah elektrik ve doğalgaza gelen artırım sürat kesmedi ve akşam akaryakıtta ve motorinde devam etti. 1 Haziran akşamı akaryakıta ve motorine gelen artırımla birlikte litresi 26 lirayı geçti. Dün gece akaryakıtın litre fiyatına 1 lira 22 kuruş motorinin litre fiyatına da 1 lira 49 kuruş artırım geldi. Son akaryakıt artırımı ile birlikte akaryakıta son 7 ayda yüzde 200 artırım geldi. 7 ay evvel akaryakıtın litresini 13 lira düzeylerinden alırken artık ise 26 lirayı geçti. Akaryakıt artırımlar beraberinde pazardan, markete, kasaptan, manava her şeye artırım olarak yansıyor. Besin enflasyonunu bilhassa akaryakıt artırımları tetikliyor.

OZAN BİNGÖL: BU KADAR ARTIRIM NDEN YAPILIYOR?

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda artırımların bir kısmının vergi artışından kaynaklandığını belirterek AK Parti hükümetinin bütçesindeki israfa dikkat çekti. Bingöl artırımların nedenini bütçedeki 5 karadelikten kaynaklandığını belirterek bu karadelikleri sıraladı. Ozan Bingöl’e nazaran bütçeden, garanti verilen köprü, yol ve hastanelere, faiz ödemelerine, makam aracı kiralarına, Kur Muhafazalı Mevduata ve misyon zararlarına giden kalemler artırımların ana nedei olarak görülüyor.


Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl

‘İZAHI OLMAYANIN MİZAHI OLUYOR MAALESEF….’

Ozan Bingöl paylaşımında ‘İzahı olmayanın mizahı oluyor maalesef…’ diyerek “Kırmızı et “gut hastası” olmayalım diye kıymetli, ekmekteki, şekerdeki fiyat artışları, küçülen porsiyonlar “obezite” ile uğraş için, arabadaki yüksek ÖTV, yürüyüş yapıp sağlıklı kalmamız ismine, akaryakıt, doğalgaz artırımları etraf odaklı, Ancak maalesef “sefiller” anlamıyorlar…” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.