Türkiye’den Almanya’ya Ege Denizi karşılığı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Türkiye ile Yunanistan ortasındaki Ege Denizi’ndeki tansiyona dair kelamlarına reaksiyon gösterdi.

Türkiye ile Yunanistan arasında Ege Denizi’ndeki gerginlik nedeniyle Berlin’den yapılan açıklamaya Ankara’dan cevap geldi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Çarşamba günü Berlin’deki hükümetin olağan basın toplantısında Ege’deki gerginlikle alakalı bir soruya verdiği cevap “talihsiz” ve “esef verici” olarak nitelendirildi. Açıklamada, “Alman Sözcünün ülkemizin hava alanını ihlal eden, anakaramız üzerinden uçuşlar gerçekleştiren ve uçaklarımızı taciz eden taraf Yunanistan olmasına karşın, ülkemize mesnetsiz tezler yöneltmesi kabul edilemez” sözleri yer aldı.

Açıklamada birebir vakitte Almanya’ya davette bulunarak “iki müttefik ortasındaki uyuşmazlıklarda taraf tutmamaya, öbür ülkelerin hukuksuzluğuna alet olmamaya, ayrıyeten yetkisi ve sorumluluğu olmayan alan ve hususlarda taraflı yorum yapmamaya bir kere daha davet ediyoruz” denildi.

ALMAN SÖZCÜ NE DEMİŞTİ?

DW Türkçe’nin haberine nazaran, Çarşamba günü Berlin’de gerçekleştirilen hükümetin olağan basın toplantısında Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christian Wagner’a, Ankara ile Atina ortasındaki gerginlik konusunda Berlin’in tavrı ve Almanya’nın iki komşu ülke ortasında bir arabuluculuk teşebbüsünü planlayıp planlamadığı hususlarında bir soru geldi.

Sözcü Wagner, son haftalarda yapılan açıklamaları dikkate aldıklarını ve bu açıklamaların yapan diyalog ile istikrara hizmet etmediğini söz etti. Wagner, “Özellikle saldırgan telaffuz ve Türkiye’nin Yunanistan’ın hava alanını ihlal etmesi kaygı yaratıyor” dedi. Wagner ayrıyeten Almanya’nın Doğu Akdeniz’de diyalog ve tansiyonu azaltmak için ortaklarıyla birlikte ağır bir formda çalıştığını belirtti.

Wagner, basın toplantısındaki “Yunan adalarının silahlandırılması konusunda hükümetin görüşü nedir” sorusuna verdiği cevapta ise Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un planlanan Pakistan-Yunanistan-Türkiye ziyareti öncesinde yayınladığı açıklamaya işaret ederek Baerbock’un, Yunanistan’ın Akdeniz’in güvenliği konusunda kıymetli bir rol oynadığını söylediğini hatırlattı. Wagner, Baerbock’un 6 Haziran tarihli açıklamasından “Avrupa’nın güvenlik nizamının Rusya Devlet Lideri Putin tarafından temelden sorgulandığı bir vakitte, biz NATO müttefikleri ve Avrupalı ​​ortaklar olarak birlik içinde ve birlikte durmalıyız. Meseleleri tansiyonu tırmandırarak değil, görüşmelerde çözmek önemlidir” kısmını okudu. Dışişleri Bakanı Baerbock’un ziyareti, kendisinin corona virüse bağlı Covid-19’a yakalanması nedeniyle Pakistan’a vardıktan kısa bir müddet sonra yarıda kesilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.