Tüketiciyi aldatan 22 toplumsal medya fenomenine para cezası

Reklam Konseyi, bu yıl haziran sonu prestijiyle görüştüğü 1101 evraktan 949’unda mevzuata terslik tespit ederken bunlardan 721’ine durdurma cezası verdi. Heyet, bu belgelerin 228’ine de toplam 22 milyon 788 bin 684 lira idari para cezası kesti.

Bu kapsamda Heyet tarafından son vakitlerde artış yaşanan indirimli satışlara ait reklamlarla tüketicileri aldatıcı ve aldatıcı uygulamalar mercek altına alındı. Bakanlığa ulaşan tüketici müracaatları ve resen yürütülen inceleme ve değerlendirmeler sonucunda, 2022 yılının birinci 6 ayında Reklam Şurası tarafından 82 indirimli satış belgesi karara bağlandı ve 4 milyon 186 bin lira idari para cezası uygulandı.

SOSYAL MEDYA FENEMONLERİ YAKIN TAKİPTE

AA’nın haberine gör konsey, reklam veren, reklam ajansları, mecra kuruluşları, satıcı, sağlayıcı, aracı hizmet sağlayıcılar ve reklamcılıkla ilgili tüm kişi, kurum ve kuruluşlara yol göstermek emeliyle ‘Fiyat Bilgisi İçeren Reklamlar ile İndirimli Satış Reklamları ve Ticari Uygulamaları Hakkında Kılavuz’ hazırladı.

Dijital mecraların artan kullanım oranlarıyla birlikte başta Instagram olmak üzere birçok toplumsal medya platformunda toplumsal medya etkileyicileri (influencer) tarafından yapılan mal/hizmet tanıtımlarındaki artış da dikkati çekti.

Kurul, toplumsal medya etkileyicilerinin reklamlarını izlerken kelam konusu faaliyetlere ait incelemeler devam ediyor. Bu kapsamda, yılın birinci 6 ayında, toplumsal medya fenomenleri olarak da bilinen toplumsal medya etkileyicilerine ait 25 evrak karara bağlandı ve kurallara terslik tespit edilen 22 evrak hakkında yaptırım uygulandı. 19 evrak için durdurma cezası verilmesi, 3 belge hakkında ise idari para ve durdurma cezaları uygulanması kararlaştırıldı.

Reklam Konseyi, Reklam Özdenetim Konseyinin iş birliğinde ‘Yapay Zeka ile Dijital Medya Reklamlarını Tarama Projesi’ni de mart ayı prestijiyle hayata geçirdi.

Bu kapsamda, Instagram’da toplumsal medya etkileyicileri tarafından yayımlanan reklam içeriğine sahip paylaşımların taranmasıyla bu paylaşımlarda reklamı yapılması yasak ürün/hizmetlerin bulunup bulunmadığı, ‘Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz’ ile getirilen kriterlerin uygulanıp uygulanmadığı ve anahtar sözlerle yapılan taramada da paylaşımların uygun olmayan ‘sağlık beyanı’ içerip içermediği tespit ediliyor. (HABER MERKEZİ)