Tarihi savaş uçağı meskenin üzerine düştü: 1 meyyit, 1 yaralı

Çekya’nın Cheb kentinde düzenlenen “Air Day” havacılık gününde uçuş yapan 2. Dünya Savaşı’ndan kalma Hawker Hurricane Mk. IV. tipi savaş uçağı lokal saatle 15.30’da irtifa kaybederek Cheb Havaalanı yakınlarında bulunan Podhrad kasabasındaki bir meskenin üzerine düştü. Kazada pilot hayatını kaybederken, 1 kişi hafif biçimde yaralandı. Uçağın düştüğü bölgede yaşayanlar, uçağın motorunun gövdesinden ayrılarak konuttan 10 metre uzağa düştüğünü aktardı.

“KAMUOYUNDAN İŞBİRLİĞİ VE YARDIM İSTİYORUZ”

Karlovy Vary Bölgesi Tıbbi Kurtarma Servisi Sözcüsü Radek Hes yaptığı açıklamada, “Pilot olay yerinde ömrünü yitirdi. Bir kişi de hafif yaralandı. Tedavisini olay yerinde tamamladık. Şuan öteki bir yaralanma yok” dedi.

Polis Sözcüsü Katerina Peskova ise, “Olay yerinde bir helikopter ve bir dron ile çalışıyoruz. Kazayı araştırmak için Hava Kazalarını Araştırma Ofisi ile işbirliği yapacağız. Konutun etrafındaki yollar trafiğe kapatıldı. Kamuoyundan işbirliği ve yardım istiyoruz. Uçağın düştüğünü gören yahut kamera imgeleri olan lütfen bizimle irtibata geçsin” sözlerini kullandı.

UÇAK KAZALARI ARTIYOR

Çekya Hava Kazalarını Araştırma Ofisi’ne nazaran, geçtiğimiz yıl Çekya’daki uçak kazaları artışa geçti. Geçtiğimiz yıl toplam 946 kazayı araştıran Araştırma Ofisi, bir evvelki yıla nazaran uçak kazalarında yüzde 17’lik bir artış tespit etti. Çekya hudutlarında gerçekleşen kazaların tümüne, ekseriyetle cümbüş ve spor emelli uçuşlarda ve paraşütle atlama operasyonlarında kullanılan 5 bin 700 kilograma kadar olan küçük uçakların karıştığı aktarıldı.