Stoltenberg: Türkiye’nin kaygıları üzerinde çalışıyoruz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Madrid’in konut sahipliğinde gerçekleştirilecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyeliği konusundaki kaygıları üzerinde çalışıyoruz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başşehri Madrid’in mesken sahipliğinde yarın gerçekleştirilecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Brüksel’de basın toplantısı düzenledi. Madrid’de yapılacak doruğa değinen Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşı on yılların Avrupa-Atlantik güvenliğine en büyük tehdidi oluşturuyor” dedi.

Ukrayna’ya yönelik takviyesi yenileyen Stoltenberg, “Müttefikler, ağır silah ve uzun menzilli sistemler de dahil olmak üzere Ukrayna’nın muhtaçlık duyduğu askeri teçhizatı sağlamayı sürdürmeye kararlı. Üye ülkeler, Ukrayna’ya insani ve ekonomik yardımların yanı sıra milyar dolarlık askeri teçhizat da sağladı” tabirlerini kullandı.

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO’YA BAŞVURUSU TARİHİ BİR KARAR”

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik müracaatına yönelik açıklama yapan Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olma kararı tarihi bir karardır. Müttefiklerimizin güvenlik kaygılarını dikkate alarak üyelik sürecinin bir sonraki adımı üzerinde çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

Finlandiya ve İsveç ile yakın irtibat halinde olunduğunu kaydeden Stoltenberg, İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı ile bu hafta görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlattı. Finlandiya ve İsveç’in, Türkiye’nin terör örgütü konusundaki kaygılarına cevap verdiğini aktaran Stoltenberg, “Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyeliği konusundaki tasaları üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Ukrayna’dan tahıl ihracatı için Türkiye’nin bu sürece takviye olduğunu lisana getiren NATO Genel Sekreteri, “Türkiye, Ukrayna tahılının Karadeniz’de ihracatı için dayanağını sürdürmeye devam edecektir” sözlerini kullandı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.