Sözleşmeliler için teknik görüşmeler! Emeklilik uyarısı

Memur-Sen ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı heyetleri, kamuda sayıları 560 bin kişiyi bulan sözleşmeli işçinin takıma geçirilmesi kapsamında evvelki gün bir ortaya geldi. Genel Lider Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul ve beraberindeki heyet, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik ve bakanlık bürokratlarıyla görüştü. Görüşmede, başta 4/B’li kontratlı işçi olmak üzere, belediyelerde istihdam edilen kontratlı işçi, 4/C’den 4/B’ye geçen işçi ve başka kamu kuruluşlarındaki kontratlı işçinin takıma geçirilmesine ait Memur-Sen’in teklifleri bakanlık kanadına iletildi. Tonbul, “Teklifimiz, kamuda asıl istihdam biçiminin takımlı olmasıdır. Münasebetiyle mevcut 4/B kontratlı işçinin tamamının, geçmiş devir hizmet mühletleri ve unvanları dikkate alınarak 4/C’den 4/B’ye geçen işçinin ve bilhassa belediyelerdeki sözleşmelilerin mağduriyetleri göz önünde bulundurularak 2011 ve 2013 yıllarında olduğu üzere takıma geçirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında, öbür kamu kurum ve kuruluşlarında farklı kontrat cinslerinde istihdam edilen işçinin de kurumların ve çalışanların talepleri doğrultusunda takıma alınması gerekmektedir” dedi.

‘EMEKLİLİK’ UYARISI

Edinilen bilgiye nazaran bakanlığın rastgele bir taslak sunmadığı toplantıda Memur-Sen yetkilileri, kontratlı işçiye 4/A kapsamında kesinti yapıldığını, memurlara ise 4/C statüsünden kesinti yapıldığını belirterek, bunun ileride emeklilik konusunda problemlere yol açabileceğine ve mahkemelere taşınacağına dikkat çekti.

Sözleşmelilerin takıma geçmesinin rastgele bir bütçe yüküne neden olmayacağını söz eden Memur-Sen, takıma geçişle birlikte devletin işçi harcamasının da düşeceğini söyledi.

Kadroya geçişte orta formüllere sıcak bakmadığını lisana getiren Memur-Sen, kelam konusu işçi için yeni bir uygulamaya gidilebileceğini belirtti.

Konfederasyon idaresi, kontratlı çalışanın istihdamda zorluk çekilen yerlerde gündeme geldiğine, şu anda her bölgede genel istihdama geçildiğine işaret ederek, kamuda herkesin takımlı olması gerektiğinin, unvan değişikliği formüllerinin bu etapta faydalı olmayacağının altını çizdi. Bakanlıkla memurlar ortasındaki görüşmelerin önümüzdeki periyotta de devam etmesi, sözleşmelilerin takıma geçişiyle ilgili düzenlemenin ekim ayında Meclis’e gelmesi bekleniyor.

KAYNAK: MİLLİYET