Son Dakika…. Erdoğan’dan NATO Tepesi öncesi açıklama: ‘Miçotakis ile ikili görüşme yapmam mümkün değil’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO doruğu için İspanya’ya hareketi öncesi açıklamalarda bulundu. Yunanistan ile tansiyona ait ise “Bitti o iş. Kalkıp da Miçotakis’in mümkün görüşme talebine evet diyebilir miyiz? Bitti o iş. Kendilerine çeki tertip vermeleri halinde onu planlar yol haritasını çizeriz” dedi.

Erdoğan’ın satırbaşları şöyle:

“Zirve, Ukrayna’daki savaşın devam ettiği kritik bir devirde gerçekleşiyor. Madrid’de NATO’nun Avrupa Atlantik coğrafyasının güvenliği bakımından oynadığı asli rol teyit edilecek.  Tepe birebir vakitte ittifakın kendini değişen güvenlik ortamına adapte etmesi bakımından kıymetli bir kilometre taşı olacaktır. Bu manada NATO’ya önümüzdeki vadede istikamet verecek yeni stratejik konsept kabul edilecek.

Zirve oturumlarda Ukrayna savaşını, ittifaka yansımalarını, NATO’nun caydırıcılık ve savunma uğraşlarını, terörizmle uğraş başta olmak üzere güneyden neşet eden tehdit ve meydan okumaları ele alacağız.

“TUTUMUMUZU AÇIKÇA ANLATACAĞIM”

Zirveden temel beklentimiz ittifak dayanışmasının şartsız bir formda ortaya koyulmasıdır. Müttefiklerimizden terörizmin tüm cins ve tezahürleriyle çabada ayrım yapmamalarını, bir müttefike yönelik tehdidin aslında NATO’nun geneline yönelik tehdit manasına geldiğini görmelerini bekliyoruz.

İsveç ve Finlandiya’nın üyelik müracaatlarının akabinde yaşanan süreç, tabiatıyla tepe bağlamında öne çıkan hususlardan biri olacaktır. Bu konuya dair yaklaşımımız artık herkesin malumudur. En başından beri Türkiye’nin hayati çıkarlarını tehdit eden PKK’nın ve PYD/YPG’nin başta olmak üzere her türlü uzantısının bu ülkelerde rahatça hareket etmelerine mani olunmasına yönelik beklentimizi vurguluyoruz. Bu haklı tavrımızı tepe vesilesiyle bir defa daha açıkça anlatacağım. İkili görüşmelerimde de bu bahis gündemde olacak.

Bugün Madrid’e gittiğimizde İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı ile NATO Genel Sekreteri’nin de katılacağı bir dörtlü tepe gerçekleştireceğiz. NATO üyeliği çeşitli sorumlulukları da beraberinde getiriyor. İsveç ve Finlandiya NATO’ya üye olacaklarsa, ittifakın 70 yıllık mensubu Türkiye’nin güvenlik telaşlarını dikkate almak zorundalar. Bunun aksi düşünülemez.

Ukrayna’daki savaşın bir an evvel sona erdirilmesi için iki tarafla da temas halindeyiz. Hatırlanacağı üzere müzakerelerde yaşanan en değerli ilerleme mart ayında İstanbul’da düzenlediğimiz toplantı sayesinde olmuştur. Tepede müttefiklerin Ukrayna’ya takviyesi sürerken, NATO’nun tahlil yolunda bir vizyon ortaya koyması gerektiğini de vurgulayacağım.

“BU SABAH BİDEN İLE GÖRÜŞTÜK”

Türkiye, NATO misyon ve harekatlarına en fazla katkı yapan birinci 5 müttefikten biri olarak üzerine düşeni ziyadesiyle yerine getirmektedir.

Bu sabah Sayın Biden ile görüşme yaptık. Bu akşam yahut yarın bir ortaya gelebiliriz.

“BİTTİ O İŞ”

Yunanistan Başbakanı davetlimdi. Bundan bu türlü artık biz görüşmelerimizi birebir yapalım ortamıza üçüncü şahısları sokmayalım diye mutabık kaldık. Ortadan 2-3 hafta geçti ABD’ye gitti senatodaki konuşmasında Türkiye’ye saldırdı. Bunların ne olduğunu biliyoruz. Türkiye’ye karşı şahsiyetli bir duruş bekliyoruz. Bu duruşu göstermeyenlere karşı tutumumuz belirlidir. İkili bir görüşmeyi (Yunanistan Başbakanı) Miçotakis ile yapmam mümkün değil. Yunanistan ile olması gereken Yüksek Seviyeli Stratejik Kurul toplantımızı kaldırdık. Bitti o iş. Kalkıp da Miçotakis’in mümkün görüşme talebine evet diyebilir miyiz? Bitti o iş. Kendilerine çeki sistem vermeleri halinde onu planlar yol haritasını çizeriz.”

AYRINTILAR GELİYOR…