Şeker fiyatındaki artışın önlenmesi teklifi AKP ve MHP tarafından reddedildi

İYİ Parti tarafından TBMM’ye sunulan “Şeker fiyatlarındaki artışın sebeplerinin araştırılması ve tahlil yollarının bulunması” önergesi AKP ve MHP tarafından reddedildi.

İYİ Parti Küme Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu tarafından “Şeker fiyatlarındaki artışın sebeplerinin araştırılması ve tahlil yollarının bulunması” emeliyle Meclis Başkanlığına araştırma önergesi sunuldu.

Araştırma önergesinin münasebetinde, Türk Şeker’in 15 Kasım 2021 tarihinde şeker fiyatına yaptığı yüzde 25 artırımdan sonra Eylül 2022’ye kadar yeni artırım yapılmayacağını açıklamasına karşın, mart ve haziran aylarında şekere yapılan artırımlar ve kontenjan düzenlemesi hatırlatıldı.

“FİYATLARDAKİ ARTIŞ ÖNLENEMEZ HALDE DEVAM EDİYOR”

İYİ Parti’nin teklifinde, “Ülkemiz, yanlış siyasetler yüzünden şeker ihraç eden bir ülke iken, şeker ithal eden bir ülke haline getirildi. Şeker ithaline karşın şeker fiyatlarındaki artış önlenemez bir biçimde devam etmektedir. Vatandaşın temel gereksinim unsurlarından biri olan şeker erişiminde büyük külfetler yaşanmaktadır” tabirlerine yer verildi.

AKP VE MHP REDDETTİ

Şeker fiyatlarının bu kadar artması ve bu artışların gerisindeki nedenlerinin araştırılması ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi hedefiyle bir meclis araştırması açılması teklifi, bugünkü TBMM Genel Şurası’nda AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi.