Samsun’da kesinlikle görülmesi gereken 14 yer

Turistlere dört mevsimin şahane hallerini sunması, denizle dağların eşsiz renk ahengi ve pek çok aktivite imkanı ile eşsiz bir kenttir. Konut sahipliği yaptığı medeniyetlerin günümüze kadar ulaşan izleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı kent olmasının yanı sıra günümüzde ile de yerli ve yabancı turistler tarafından istek görmektedir.

 1. Amisos Tepesi

Samsun’a yeşil alanların ortasında yüksek bir doruktan bakan Amisos Doruğu, kenti kuşbakışı izlemek isteyenler için en ülkü yerdir. Kent merkezine 4 kilometre uzaklıkta yer alan zirve, bilhassa yeşil alanları ve deniz görüntüsüyle ilgi görmektedir. Tıpkı vakitte geçmişte yaşayan medeniyetlerden günümüze ulaşan anıt mezarların yer aldığı dorukta pek çok günlük aktiflik yapılabilmektedir. Amisos Tepesi’ne eğlenceli bir teleferik seyahatiyle çıkan ziyaretçiler, eşsiz görüntü seyrinden sonra bölgede lezzetli yemeklerin sunulduğu restoranlarda vakit geçirebilmekte, ikramlık eserler satan dükkanlardan alışveriş yapabilmektedir.

 1. Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun’da 1981 yılından bu yana faaliyet gösteren Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, kentte ve etrafında elde edilen Kalkolitik, Hitit, Helen, Roma ve Osmanlı periyotlarına ilişkin yapıtları ziyaretçileriyle buluşturmaktadır. Müzede bilhassa Amisos Tepesi’nde yapılan arkeolojik çalışmalarda elde edilen eserler ziyaretçilerin ilgisini ziyadesiyle çekmektedir. Bu eserler ortasında altın taç, bilezik, küpe üzere takılar bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bronz bir heykelin, çanak çömlek, mezar stelleri, kabartmalar ve som altından meyyit armağanlarının sergilendiği müze geçmişin izini yansıtan bu kıymetli yapıtlarla Samsun’da öne çıkmaktadır.

 1. Kent Müzesi

Cumhuriyet’in kuruluşunda değerli bir rolü olan Samsun’un tarihi geçmişini, coğrafik özelliklerini ve kültür tarihini öğrenmek isteyen ziyaretçiler kentte Kent Müzesi’ni ziyaret etmelidir. 2013 yılından bu yana faaliyet gösteren Kent Müzesi, kapılarını Karadeniz’in en hoş kentlerinden biri olan Samsun’u merak eden turistlere yıl boyunca açık tutmaktadır. Yedi kısımdan oluşan Samsun Kent Müzesi, kentin geçmişi, savaş, mübadele ve göç vakitleri hakkında turistlere ayrıntılı bilgiler vermektedir. Müze balmumu heykelleriyle kentin yemek ve düğün kültürünü yansıtmaktadır.

 1. Bandırma Vapuru Müzesi

Samsun kıyısında turistik alanlardan biri olan Bandırma Vapur Müzesi, aslına uygun olarak yaptırılmıştır. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın başlatmak için geldiği vapur kentte deniz kenarında müze olarak turistlerin karşısına çıkmaktadır. İçerisinde şehitler anıtı, balmumu heykelleri, Atatürk’e ilişkin eşyalar ve fotoğrafların sergilendiği Bandırma Vapuru, adeta özgürlüğü simgeleyen bir müze olarak ziyaretçilerine unutulmaz anlat yaşatmaktadır.

 1. Samsun Büyük Camii

Samsun’un en büyük dini yapılarından olan Büyük Camii, 1300 yıllardan günümüze gelen tarihi bir mimaridir. Hıdır Beyefendi tarafından ahşap bir halde inşa edilen camii, 1869 yılında yaşanan yangında büsbütün yansa da yine yaptırılarak halka kazandırılmıştır. İbadethaneleri gezmeyi seven turistler için mimarisiyle epey ilgi gören Samsun Büyük Camii Selçuklu periyodu yapıtı olarak ilgi görmektedir. Büyük kubbesi ve iç yeriyle ziyaretçileri adeta büyülemektedir.

 1. Atakum Sahili

Samsun, Karadeniz’in yeşili bol kenti olduğu kadar harika kıyısıyla de turistlere cazip gelen bir yerdir. Bilhassa Atakum kıyısı pek çok plajıyla ilgi görmektedir. Kilometrelerce uzunluktaki bu kıyı yaz mevsiminde istek edilen bir bölgedir. Mavi bayraklı plajlarının yanı sıra cümbüş yerleri, restoranları ve bisiklet yolları ile Atakum gündüzü ve gecesi ile birçok aktivite imkanı sunmaktadır.

Sahilde uzun yürüyüşlerin sonunda gün batımını izlemek değer biçilemez bir tecrübedir. Bölgede ayrıyeten alışveriş merkezleri, dinlenme alanları, sinema, park ve iskeleler de bulunmaktadır. Dileyen ziyaretçiler Atakum kıyısında gezebilirken, çeşitli yerlerde sevdikleriyle vakit geçirebilmektedir.

 1. Geyikkoşan Sahili

Geyikkoşan Kıyısı, Samsun’un yanı sıra Karadeniz Bölgesi’nin en hoş kıyılarından biri olarak görülmektedir. Alaçam ilçesinde turistlerin yürüyüş ve piknik üzere günlük aktiviteleri yapabilecekleri Geyikkoşan Sahili’nde keyifli bir deniz tecrübesi için ziyaret edebilecekleri büyük bir kumsala sahip plaj ve birçok kafe de mevcuttur. Eşsiz bir gün batımı görüntüsü için Geyikkoşan Kıyısı, Samsun’da en ülkü alanlardan biridir.

 1. Akalan Şelaleleri

Samsun’un en değerli turistik yerlerinden biri olan Akalan Şelaleleri, kent merkezine 100 kilometre uzaklığından bulunan doğal hoşluklardan biridir. Büyüklü küçüklü 18 tane şelaleden oluşan bu tabiat olağanüstüleri 15 metre yükseklikten düşerken sunduğu büyüleyici görünümle ziyaretçilerin gözlerini doldurmaktadır. Samsun’da tabiatın içerisinde bol oksijenli ve serin bir havaya sahip olan Akalan Şelalelerinin etrafında ziyaretçiler yürüyüş ve piknik üzere günlük aktiviteler de yapabilmektedir.

 1. Şahinkaya Kanyonu

Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmağın binlerce yılda aşındırmasıyla oluşan bir doğal hoşluk olarak Samsun Vezirköprü’de yer almaktadır. Uzunluğu 1500 metre, yüksekliği ise 324 metre olan kanyon Türkiye’nin ikinci büyük kanyonu olarak 2015 yılında tabiat parkı olarak seçilmiştir. Yıl boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından epeyce ilgi gören Şahinkaya Kanyonu trekking, kamp, kano ve tekne tipi üzere pek çok aktifliğin yapılmasına imkan vermektedir.

 1. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, yıl içerisinde pek çok kuş çeşidinin uğradığı bir yer olarak turistlerin ziyaret ettiği alanlardandır. Kent merkezine epeyce yakın olan bölge turistlere de tabiat yürüyüşleri, bisiklet tipleri ve piknik üzere birçok günlük aktiflik yapma imkanı sağlamaktadır. Bölgede ziyaretçiler için yürüyüş yolları, kuş müşahede kuleleri, kır lokantaları ve ikramlık eşya satan dükkanlar bulunmaktadır.

 1. Kabaceviz Şelaleleri

Samsun’un Çarşamba ilçesinde yer alan Kabaceviz Şelaleleri, sesi ve manzarasıyla huzurlu bir gün sunmaktadır. Pek çok canlı çeşidini barındıran şelaleler 15,35 ve 65 metre üzere yüksekliklerden akmaktadır. Etrafında ise ziyaretçiler tabiat seyahatleri, dağcılık, trekking, piknik, kamp ve fotoğrafçılık üzere aktiviteler yapabilmektedir. Yeşil alanların ortasındaki Kabaceviz Şelaleleri kentten uzaklaşıp serin bir atmosferde gün geçirmek isteyen yerli ve yabancı turistler tarafından epeyce ilgi görmektedir. Samsun’un görülmeye bedel doğal hoşluklarından biri olan şelaleler eşsiz bir görüntüyü gözler önüne sermektedir.

 1. Amazon Köyü

Amazon Köyü, Samsun’da Batıpark’ta 50 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan Amazon Adası’nın içerisinde yer almaktadır. Efsaneler nazaran Samsun’da geçmiş vakitlerde Amazon bayanlarının yaşadığına inanıldığından, burada onların günlük hayatlarını yansıtan eserler sergilenmektedir. 2.5 dönümlük bir alanda Amazonların heykelleri, kabartmaları, ömürlerinden eşyalar ve stantlar bulunmaktadır. Kentin kültürel motiflerinden görülen Amazonlar ile ilgili bilgileri öğrenmek isteyen ziyaretçiler tarafından bu alan epeyce ilgi görmektedir.

 1. Ladik Gölü

Samsun’un Ladik ilçesinde yer alan Ladik Gölü, 7 kilometre uzunluğu ve 870 hektarlık alanıyla bilhassa hafta sonlarında hayli ilgi gören seyahat yerlerindendir. Kentten uzaklaşıp günün yorgunluğundan kurtulmak isteyenler için etrafındaki orman ve dağlarla eşsiz görünümler sunan Ladik Gölü, sakinleşmek ve dinlenmek için en ülkü alandır. İçerisindeki sazan, kızılkanat, turna balığı ve tatlı su levreği üzere balık çeşitleriyle de değerli bir turistik bölgedir.

 1. Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy Mağaraları, arkeolojik sit alanı ve Türkiye’de bulunan en eski üçüncü yerleşim yeri olarak dikkat çekmektedir. Büyüklü küçüklü oyu ve mağaraların bulunduğu alandaki bu oluşumlar milattan evvel 15 bin ile 60 bin yıllarından kaldığı düşünülmektedir. Hafriyat çalışmalarından el baltaları, mızrak uçları, kesici aletler ve o periyotların gündelik hayatını yansıtan eserler çıkmıştır. Samsun’da vadi boyunca yükselen Tekkeköy Mağaralar, geçmişin izlerini yansıtmasıyla ve etrafındaki doğal hoşluklar hayli ilgi görmektedir.