Rusya’da savaş tersi şovlarda 1300 kişi gözaltına alındı

Rusya’da siyasi gözaltı ve tutuklamaları takip eden izleme kümesi OVD-Info isimli insan hakları kümesi, 38 Rus kentinden derlediği bilgilere nazaran, akşam geç saatlere kadar 1311’den fazla kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Derlenen bilgilere nazaran başşehir Moskova’da en az 502 kişi gözaltına alınırken, Rusya’nın en kalabalık ikinci kenti olan St Petersburg’da ise bu sayının 524 olduğu belirlendi.

Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilisi Irina Volk, “Birkaç bölgede, son derece az sayıda iştirakçiyi bir ortaya getiren yetkisiz hareketler gerçekleştirme teşebbüsleri oldu. Bunların hepsi durduruldu. Maddeleri çiğneyen şahıslar gözaltına alınıp soruşturma için karakola götürüldü” tabirlerini kullandı.

Moskova’daki başsavcılık ise “yasa dışı protesto daveti yapmanın ve bu aksiyonlar katılmanın” 15 yıla kadar mahpus ile cezalandırılabileceği ikazında bulundu.

SEFERBERLİK ÇAĞRISI

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, kısmi seferberlik ilan etmişti. Ukrayna’da işgal ettikleri toprakların güvenliğini sağlamak için bu kararı ivedilikle almak zorunda kaldıklarını açıklayan Putin, kararın Çarşamba gününden itibaren geçerli olduğunu belirtti. Böylelikle ordunun yedek birlikleri de misyona çağrılacak.

Seferberliğe katılan Ruslar, asker statüsünde olacak.