Rusya’da casus argümanı: Ünlü dansöz ‘Katya’ gözaltına alındı

24 Şubat’tan beri Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya’da dikkat cazibeli bir gelişme yaşandı… Katya lakaplı 33 yaşındaki dansöz casus olduğu savıyla “vatana ihanet” suçlamasıyla gözaltına alındı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte bölgede tansiyon yüksek seyrederken, dikkat cazibeli bir gelişme yaşandı… Rusya’da yaşayan 33 yaşındaki dansöz Yekaterina Zavalishina, “casus” argümanı ve “vatana ihanet” suçlamalarıyla Moskova’da gözaltına alındı. “Katya” lakabını kullanan Zavalishina’nın Moskova’dan kaçmak üzereyken yakalandığı belirtildi.

Dansözlüğü tam vakitli olarak çalıştığı işletme analistliği vazifesinin yanı sıra yapan ve performanslarıyla tanınan Zavalishina’nın “devlet sırlarını yabancı ülke temsilcisine verdiği” tez edildi. Genç bayanın “gizli devlet sırlarını” hangi ülkenin temsilcisiyle paylaştığı açıklanmazken, Zavalishina’nın Moskova’dan İsviçre’ye kaçmak üzereyken yakalandığı duyuruldu.

Genç bayanın Ağustos ayının ortasında görülecek duruşmaya kadar cezaevinde tutulacağı öğrenildi.

Gözaltına alınan  Zavalishina, hatalı bulunması durumunda 20 yıla kadar mahpus cezası alabilir. Rus istihbaratı tarafından yakalanan Zavalishina hakkında yetkililer Rus TASS haber ajansına konuştu. Yetkililer, “İstihbarat üniteleri Moskova’da yaşayan Rus vatandaşı E.S. Zavalsihina’yı yakaladı. Vatana ihanet kuşkusu üzerinde duruluyor. Soruşturma devam ediyor” dedi.

Olayın Ukrayna’da devam eden savaşla irtibatı olup olmadığı bilinmezken, Ağustos ayının ortasında görülecek duruşmaya kadar cezaevinde tutulacak. Moskova Devlet Üniversitesi’nden 2011 yılında mezun olan Zavalishina’nın geçmişte ABD, Avrupa ve Afrika’ya gittiği de öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.