Rekabet Konseyi’nden iki besin firmasına soruşturma

Rekabet Konseyi, Nuh’un Ankara Makarnası Sanayi ve Ticaret AŞ ile İs-Ra Besin ve Gereksinim Hususları Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Rekabet Kurumunun internet sitesinden yapılan duyuruya nazaran, Nuh’un Ankara Makarnası Sanayi Ticaret AŞ’nin ve distribütörlerinin, alıcıların tekrar satış fiyatını belirlemeye yönelik hareketleriyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettikleri argümanı üzerine yürütülen ön araştırma Heyetçe karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, evrak ve yapılan tespitleri müzakere eden Heyet, bulguları önemli ve kâfi bularak, Nuh’un Ankara Makarnası Sanayi ve Ticaret AŞ ile İs-Ra Besin ve Muhtaçlık Unsurları Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ’ye yönelik soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Kurul tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerinin ilgili kanunu ihlal ettikleri, kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları yahut kalacakları formunda yorumlanmaması gerekiyor.