Prof. Dr. Turan: Bu yaz maskeden kurtulacağız

Sıhhat Bakanlığı’nın dün açıkladığı ‘Günlük Covid-19 Tablosu’ bilgilerine nazaran; 905 olay tespit edildi ve 5 kişi ömrünü yitirdi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ise dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Uzun müddettir beklediğimiz gün geldi. Hadise sayısı binin altına düştü. Vefat sayımız ise 5’inci olay sayısı üç gün üst üste binin altında gerçekleştiğinde, maske kullanımı toplu taşımada da zarurî değil hür olacak. Daha düşük sayıların haberini vermek dileğiyle” tabirlerini kullandı.

Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, “Vaka sayısının binin altına inmesi toplumda yaygınlığının kıymetli bir ölçüde azaldığını gösterir. Sahiden hadise sayısı çok azaldı. Zannediyorum ki bu yaz maskeden daha net bir formda kurtulacağız üzere duruyor. Bakan Bey’in de tabir ettiği üzere; bugün ve yarınki olay sayısı da binin altında olursa maskeyi her yerde çıkarıyoruz. Esasen son bilim şurası toplantısında da bu kararı almıştık. Olay sayıları binin altında düşene kadar maskenin bilhassa kapalı yerlerde, toplu taşıma araçları üzere alanlarda takılmasını önermiştik. Bu, aslında büsbütün şahsî bir tercih sorunu. Hiçbir şey zarurî değil. İsteyen takabilir. Yalnızca yaşlı hastalarımız ve hastalık semptomu gösteren gençlerimizin dikkat etmelerini öneriyorum” sözlerini kullandı.