Ormanın katledilmesine müsaade vermeyen orman işletme şefi vazifeden alındı

Antep’in Islahiye ilçesine orman işletme şefi olarak atanan Ümran Pınar, misyona gelir gelmez Sayıştay raporlarında geçen maden ocakları ile ilgili kontrole başladı.

Cumhuriyet muharriri Tuncay Mollaveisoğlu bugünkü yazısında aktardığına nazaran, orman bölge müdürlüğünden kiralanan taş ve kum ocaklarında limit aşımı yapılıyor ve bu yabanî üretim orman örtüsüne büyük ziyan veriyordu.

Ümran Pınar, orman koruma memurlarına AK Partili Islahiye Belediyesi’nin işlettiği taşocağında ölçüm yapılması talimatını verdi. Lakin memurlar zabıt tutmak yerine Pınar’ı belediye liderine şikâyet etti.

Mollaveisoğlu, yazısında süreci şöyle anlattı:

“Pınar, memurları harekete geçiremeyince uzman bir grupla kontrolü kendisi yaptı. Sonucunda, Sayıştay raporlarının ötesinde bir skandalla karşılaştı. Islahiye Belediyesi’nin taş ve kum ocağında büyük aşımla ormanı tahrip etmesinin yanı sıra bu üretimi hiçbir müsaadeye ve ruhsata bağlı olmadan yaptığı ortaya çıktı.

Pınar, savcılığa hata duyurusu yapmak üzere harekete geçince Islahiye Belediye Lideri Kemal Vural kendisini makamına çağırıyor. Sonrasını Pınar’ın cürüm duyurusundan aktarayım;

“Başkanın odasına gittiğimizde Islahiye kaymakamı da oradaydı. Onun da bana taşocağı ile uğraşmamam için telkinleri olmuştu. Lider ‘Kamu faydası var, ben orayı karayollarından protokolle aldım’ dedi. Kendisine bu türlü bir yetkisinin olmadığını söyledim. Bölge müdür yardımcımız da yanımızdaydı. Sahayı boşaltmaları gerektiğini, yapılanın cürüm olduğunu lidere söyleyince, Lider Vural; Şamil Tayyar’ı (AKP eski milletvekili) arayacağını; ‘beni hop oturtup hop kaldıracağını’ söyledi.”

Ümran Pınar, belediye lideri sahayı terk etmeyince sırası ile tüm yetkili makamları aradı. Lakin takviye bulamadı. Bilakis, Orman bölge Müdürü Mustafa Koç ve işletme müdürü Veli Topçu süratle bölgeye gelerek Pınar’ı süreç yapmaması için “ikna” etmeye çalıştı.

AKP’li Islahiye Belediye Lideri, kaymakam, bölge müdürü, işletme müdürü ve koruma memurlarının Pınar’ın vazifesini yapmaması için verdikleri toplu çaba “başarı” ile sonuçlandı!

Mesleğinde derecelerle yükselen 40 yaşındaki bayan Orman İşletme Şefi Ümran Pınar, müdürü Veli Topçu’nun yazılı buyruğu ile misyonundan alındı!

Ruhsatsız işletilen taşocağından kimlerin çıkar sağladığı, kontrol dışı yapılan üretimin belediye dışında alıcılarının olup olmadığı da bir sır…

Sayıştay raporunun gereğini yapan, devletin ormanını koruyan, yasadışı süreçlere göz yummayıp üzerine giden Ümran Pınar, Orman Bakanlığı’nın ilgisini ve adaletin kendisini göstermesini bekliyor. ” (HABER MERKEZİ)