Nikola Jokic, NBA tarihinin en kıymetli oyuncusu oldu!

NBA’de Denver Nuggets forması giyen Nikola Jokic, 5 yıllık yeni mukavele imzalamayı kabul etti. Jokic, bu mukavele ile NBA tarihinin en değerli oyuncusu oldu.

NBA kadrolarından Denver Nuggets’ın yıldız basketbolcusu Nikola Jokic, yeni kontratla NBA tarihinin en yüksek fiyat alan oyuncusu pozisyonuna geldi.

İki kere MVP seçilen Jokic, Denver Nuggets ile gerçekleştirdiği yeni mukavele görüşmelerinde mutabakat sağladı ve 264 milyon dolar bedelindeki kontrata imza attı. Muahedeye dair şimdi resmi bir açıklama yapılmazken kontrat mühletinin 5 yıl olduğu ve Jokic’in opsiyon kullanması halinde 60 milyon dolar daha kazanacağı belirtildi.

Sırp yıldız Jokic, Nuggets ile geçirdiği yedi NBA döneminde fevkalade bir yükseliş yaşadı. Dördüncü döneminde All-Star olan Jokic, o günden sonra bu seviyeyi korudu. Ayrıyeten 2020-21’de 26.4 sayı ve geçen dönem 27.1 sayı ortalamalarının akabinde son iki dönemin her birinde MVP oldu.

27 yaşındaki basketbolcu, bir dönemde 2000 sayı, 1000 ribaund ve 500 asist barajını geçen birinci NBA oyuncusu olarak geçen dönem en verimli periyodunu yaşadı.

“Joker” lakaplı oyuncu, oyun hali ve halleriyle tipinin tek örneği olarak yorumlanıyor. Hobileri ortasında Sırbistan’da at ahırında vakit geçirmek olan mütevazı bir yıldız. Üst üste ikinci MVP’sini kazandığında, atının çektiği iki tekerlekli bir otomobilde ahırın yolunu tutmuştu.

Arka geriye NBA MVP mükafatını kazanan 13. oyuncu olarak, ismi Michael Jordan, Magic Johnson, Moses Malone ve Kareem Abdul-Jabbar üzere basketbol efsanelerinin ortasına yazıldı.

Jokic’in yeni mukaveleye imza attığı gün, Washington Wizards ve Bradley Beal da 251 milyon dolar kıymetindeki 5 yıllık muahedeyi açıkladı.