Monero Nedir? XMR Coin Nasıl Alınır?

Monero nedir? Monero (XMR), özel, güvenli ve tamamen anonim bir biçimde kripto para işlemleri gerçekleştirmenize olanak tanıyan bir Blockchain projesidir. Bu makalede Monero nedir, ne sunar, XMR coin nedir, nasıl alınır, ne için kullanılır gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, sizin için hazırladık. Gelin projeyi birlikte inceleyelim.

Monero nedir?

ByteCoin’in bir çatalı olarak 2014 yılında ortaya çıkan Monero, gizlilik ve güvenlik odaklı bir Blockchain projesidir. Monero, kullanıcıların finansal bilgileri gizli tutarak, merkeziyetsiz ve anonim bir biçimde işlem gerçekleştirmesine imkân verir. Proje, bu gizliliği çember imza ve gizli adres teknolojisi aracılığıyla sağlar. Projenin yerel kripto para birimi XMR coin’dir. XMR, gizlilik odaklı projeler arasında en popüler kripto paralardan biridir ve ağ içerisinde çeşitli kullanım durumlarına sahiptir.

Blockchain ağları genellikle şeffaftır. Bu, herkesin işlemlerinizi görmesi ve belirli kişilerin işlemlerin kaynağına yani kullanıcıya erişmesini kolaylaştırır. Kripto paraların seri numaraları herkes tarafından görüntülenebilir. Monero projesi, varsayılan olarak tüm işlemleri gizler. Bunu gönderen, alıcı ve transferi yapılan token adedinin gizlenmesini sağlayan çember imza teknolojisi ile yapar. Bu teknoloji, bir kullanıcı işlem gerçekleştirirken, geçmiş işlem çıktılarının gösterilmesini sağlar. Çıktılar, tuzak görevi görür ve işlemi kimin gerçekleştirdiğini öğrenmek isteyen kullanıcıları yanıltır.

Bunun yanında proje, gizli defter teknolojisini de kullanır. Ağda gerçekleştirilen her işlem için tek seferlik gizli adresler oluşturulur. Proje, sunduğu yüksek gizlilik nedeniyle kötü amaçlı kişileri de kendine çekmektedir. Bu nedenle, devlet kuruluşları tarafından tehdit olarak görülmektedir. Proje, güvenliği ve gizliliği öncelik olarak belirlese de kullanıcı deneyimini de geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ağ, Bitcoin’den daha hızlı ve ucuz bir biçimde çalışmaktadır.

XMR coin nedir? Ne için kullanılır?

XMR coin, Monero projesinin yerel kripto para birimidir. Maksimum arzı bulunmayan token, Secret Blockchain üzerinde oluşturulmuştur. Secret (SCRT), şeffaf olmayan bir blok zinciridir. Buna karşın XMR, açık kaynak kodlu bir kripto para birimidir. Kullanıcılar, XMR ile tamamen gizli ve anonim bir biçimde işlem gerçekleştirebilir. Gizliliği öncelik olarak gören ve herhangi bir sansür ihtimalinden korunmak isteyen kullanıcılar, XMR’yi kullanmaktadır.

Ağ, CryptoNight isimli bir Proof-of-Work konsensüs mekanizması kullanır. Bu mekanizmada yüksek işlemci gücüne sahip bilgisayarları olan kullanıcılar, XMR madenciliği yapabilmektedir. Madenciler, ağın güvenliğini sağlamalarının karşılığında XMR coin ödülleri kazanır. Yazının yazıldığı sırada 4,6 milyar dolar civarında bir piyasa değerine sahip olan XMR coin, en büyük 32. kripto para birimi konumundaydı. Buna ek olarak, 18,1 milyon adet token dolaşımda bulunuyordu.

XMR coin nasıl alınır?

XMR coin, işlem hacmi geniş birçok kripto para borsası tarafından listelenmektedir. Mevcut olarak Binance, KuCoin, Gate.io, Bybit, Huobi gibi kripto borsaları tokeni listelemektedir. Monero projesiyle ilgilenen yatırımcılar, bu borsalardan birine üye olup cüzdanlarına para yatırarak XMR satın alabilir.