Moldova’da Rus korkusu! Hücumlar ilerlerse…

Moldova Başbakanı Natalia Gavrilita, Rusya’nın Ukrayna akınlarının genişlemesi halinde bunun kendi ülkelerine sıçramasından kaygı duyduklarını söyledi.

Başbakan Gavrilita CNN International ile yaptığı bir röportajda, komşu ülke Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde Rusya’nın istikametini Moldova’ya döndürmesi ihtimalinden tasa duyduklarını belirtti.

“BİRTAKIM TELAŞLARA SAHİBİZ”

CNN’in röportajı sırasında Rusya’nın gelecekte Moldova’ya karşı nasıl bir hal alacağı istikametinde bir soruyu cevaplayan Gavrilita “(Rusya’nın) akınları Ukrayna’nın güneybatı kısmına ve Odesa bölgesine hakikat ilerlemesi durumunda tasalarımız artacaktır. Doğal olarak şu anda birtakım dertlere sahibiz.” diye konuştu.

Gavrilita ayrıyeten bir ülkenin memleketler arası hukuku görmezden gelerek bir ilhak teşebbüsü başlatmaya yeltenebilmesinin sırf Moldova’yı değil birçok ülkeyi de endişelendireceğinden bahsetti.

Rusya’nın Moldova’ya yönelik bir atak başlatması ihtimalinde savaşın Ukrayna hududunda yer alan Transdinyester bölgesinden ülkeye gerçek yayılabileceği belirtiliyor.

Moldova 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden bağımsız olurken, ülkenin doğusundaki Transdinyester bağımsızlığını ilan etmiş, çıkan çatışmalar 1992’de ateşkesle son bulmuştu.

Bölge 1992 yılından bu yana Rus yanlısı güçler ve Ruslarca yönetim ediliyor.

Transdinyester’de Rus güçlerinin de konuşlu olduğu tabir ediliyor.

KAYNAK: MEPA NEWS