Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, ABD Lideri Joe Biden ile görüştü

ABD’nin 46. lideri olan Joe Biden, 13 Temmuz’da İsrail’den başlayarak Ortadoğu cinsine çıktı.

Körfez İşbirliği Kurulu’na (KİK) üye ülkeler, Mısır, Irak ve Ürdün’den başkanların yanı sıra ABD Lideri Biden’in iştirakiyle Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenecek tepe öncesi Abdulfettah es-Sisi ile Joe Biden ikili görüşme yaptı.

İkili bağlantıların devam etme dileği lisana getirildi

Mısır Cumhurbaşkanlığından görüşmeye dair yapılan yazılı açıklamada,İki dost ülkenin mevcut iş birliği çerçevesinde stratejik uyum ve istişarelerini önümüzdeki periyotta de geliştirerek devam ettirme noktasında isteklerini tabir ettiği belirtildi.

“İlişkiler barış ve istikrara katkı sağlıyor”

Açıklamaya nazaran Sisi, Mısır’ın dost iki ülkenin seçkin münasebetlerini güçlendirme noktasında kararlılığını tabir ederek, bu paydaşlığın bölgede barış ve istikrara olumlu katkı yaptığını söyledi.

Biden Mısır’ın kıymetini vurguladı

ABD Lideri Biden ise görüşmede, bölgede barış ve güvenliğin korunması ismine Sisi önderliğindeki Mısır’ın kıymetini vurguladı.

İkilinin görüşmede ayrıyeten Etiyopya ile Mısır ortasındaki Hedasi Barajı sorunu ile Filistin sorununa değindiği aktarıldı.

Körfez İşbirliği Kurulu Tepesi düzenlenecek

AA’nın haberine nazaran, Körfez İşbirliği Kurulu’na (KİK) üye ülkeler, Mısır, Irak ve Ürdün’den önderlerin yanı sıra ABD Lideri Joe Biden’ın iştirakiyle bugün Suudi Arabistan’da Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesidüzenlenecek.