MHP’den ‘Bakanlık’ karşılığı: Cumhur İttifakı koalisyon değil, mutabakat

ANKARA – MHP Genel Lider Yardımcısı Semih Yalçın, gazeteci Abdulkadir Selvi’nin köşesinde gündeme getirdiği “MHP’ye bakanlık” konusunda ait toplumsal medya hesabından açıklama yaptı.

MHP üzerinden kamuoyunun “meşgul” edilmesini yanlış ve gereksiz olarak niteleyen Yalçın, “MHP’nin; verdiği dayanak kaşlığında iktidar partisince kurulan kabinelerde yer alma dileği ve gayreti olmadığı, öteden beri partimizin yetkili ağızlarınca tekraren efkârıumumiyeye açıklanmıştır” dedi.

“MHP’ye bakanlık” tartışmasının, “HDP’ye bakanlık tartışmasına kamuoyundan yükselen yansıların üstünü örtmekten” öteki hiçbir yarar getirmeyeceğini savunan MHP’li Yalçın şunları kaydetti:

ORTAYA ATAN GAZETECİNİN VÂKIF GÖRÜNME GAYRETKEŞLİĞİ: MHP’nin kabinede yer alacağına dair aylardan, hatta yıllardan beri farklı kıvamlarda ısıtılarak medya gündemine ve siyaset kulislerine taşınan bayat savlar; son olarak A. Selvi tarafından Sayın Cumhurbaşkanı üzerinden yeni bir veçhe verilerek kamuoyuna yansıtılmıştır. Kelam konusu argümanın yeni versiyonu -eğer bir dilek ve temenni değilse- onu ortaya ceddin gazetecinin, siyaset dünyasında olup bitenlerin perde gerisine vâkıf ve hâkim görünme gayretkeşliğinden öteye geçmeyecektir.

CUMHUR İTTİFAKI KOALİSYON DEĞİL SİYASİ MUTABAKATTIR: Ayrıyeten MHP üzerinden kamuoyunun malayani ile meşgul edilmesi yanlış ve gereksizdir. MHP Önderi Sayın Devlet Bahçeli’nin siyasi angajmanlar, iştirak ve birliktelikler konusundaki titizliği ve prensipli duruşu kamuoyunun malumudur. Bunun yanında Ak Parti ile ulusal irade çerçevesinde kurulan Cumhur İttifakı beraberliği; koalisyon değil, bugüne ve geleceğe dönük olağanüstü kuvvetli bir siyasi mutabakattır.

SİYASİ MÜNECCİMLİK: MHP’nin; verdiği dayanak kaşlığında iktidar partisince kurulan kabinelerde yer alma isteği ve gayreti olmadığı, öteden beri partimizin yetkili ağızlarınca tekraren efkârıumumiyeye açıklanmıştır. Cumhur İttifakı bağlamında hükümetin siyasi program ve kararlarının desteklenmesi ile hükümette yer alma isteği başka şeylerdir. Hele de Cumhur İttifakı bünyesindeki temas ve görüşmelerden parti faydasına bir pazarlık ve çıkar edinme niyeti okumak, siyasi müneccimliktir.

BÜYÜK STRATEJİK KUSUR: Bu, tıpkı vakitte MHP’nin siyaset unsurlarını inkâr manasına gelmektedir. MHP’nin temel amacı, Türkiye’nin bekasıdır. Seçime giderken MHP’nin hükümette bakanlık isteyebileceğine dair argümanların tekrar gündeme taşınmasının; iki tarafa da, tez sahibine de yararı yoktur. Zillet ittifakının fiilî ve dominant ortağı HDP’ye bakanlık verilmesi hesaplarının tartışmaya açıldığı bir periyotta; MHP’ye bakanlık argümanını öne çıkarmak, taammüden yapılmış büyük bir stratejik kusurdur.

ASILSIZ BAKANLIK SAVLARI: MHP’ye dair temelsiz bakanlık tezleri probleme meşruiyet kazandırmakla kalmayacak, bu konudaki yararsız tartışmalardan zillet ittifakı nemalanacaktır. HDP’ye bakanlık tartışmasına kamuoyundan yükselen yansıların üstünü örtmekten diğer hiçbir yarar getirmeyecek bu teşebbüs, kamuoyunun dikkatini zillet ittifakının bilinmeyen ve kirli pazarlıklarından uzaklaştırmaya yarayacaktır. Bu ortada temelsiz argümanlar ve palavralarla gündem oluşturma yahut gündemi saptırma uğraşı, müddeinin inandırıcılığını ve prestijini zedeleyecektir.”

GAZETECİ SELVİ NE DEDİ?

Abdulkadir Selvi, 13 Eylül’deki köşesinde MHP’ye bakanlık konusuna dair şu tabirleri köşesine taşımıştı:

“2023 seçimlerinden sonra MHP bakanlık talep edecek deniliyor ya, artık size bir kabine kulisi aktarmak istiyorum. 24 Haziran 2018 seçimlerinden sonraydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kabineyi ilan etmeden evvel Bahçeli ile görüşmüştü. Erdoğan’ın o görüşmede MHP’ye bakanlık teklif ettiği söylenmişti. Lakin Bahçeli’nin koalisyon imajı vermemek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi partisinden oluşturacağı bakanlar heyeti ile çalışması için MHP’den bakanlık verilmesine gerek duymadığı söylenmişti. Hatta Erdoğan’ın kabine listesi açıklanmadan evvel de tekrar temas kurdurup Bahçeli’nin kararında bir değişiklik olup olmadığını ölçmeye çalıştığı söz edilmişti. Fakat Bahçeli’nin duruşunu koruduğu için kabineye MHP’li bakan alma niyetinden vazgeçtiği konuşulmuştu. Cumhur İttifakı’nda ortak olduğu için bunlar vaktin ruhuna uygun olan davranışlardı. İki başkanın karşılıklı jestleriydi. İttifaklar itimada dayalı olarak yürür. Bakın CHP ile UYGUN Parti ortasında yaşanan tartışmalar Millet İttifakı açısından hiç hayra alamet manzaralar değil.” (ANKARA)