Mahkemenin TÜGVA kararına Canan Kaftancıoğlu: ‘Vakıflara, cemaatlere, yandaşa hizmet devri bitti’

İBB’nin AKP idaresinde olduğu süreçte birtakım vakıf ve derneklere tahsisler, yardımlar yeni idare tarafından durdurulmuş, vakıflar, kullandıkları binalardan çıkmayarak İBB hakkında tüzel süreç başlatmıştı.

Mahkeme, TÜGVA Üsküdar İlçe Temsilciliği olarak kullanılan Kent Tiyatroları Kerem Yılmazer Sahnesi’nin binasındaki bir konferans salonu ve altı odanın tahliyesi davasında İBB’yi haklı buldu.

İstanbul 4’üncü Yönetim Mahkemesi kararında, birinci mahkemenin davayı ret münasebetlerine dikkat çekerek Üsküdar Kaymakamlığı’nın 17 Ağustos 2021 tarihli tahliye sürecinin yargı kararının uygulanması niteliğinde olduğunu vurguladı.

“KAFTANCIOĞLU: BUNLAR DAHA BAŞLANGIÇ”

CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, toplumsal medya hesabından mahkemenin ‘TÜGVA’ kararına ait “Ne demiştik! Vakıflara, cemaatlere, yandaşa hizmet periyodu bitti, vatandaşa hizmet devri başladı.. Bunlar daha başlangıç…” sözlerini kullandı.

AKILLARA İMAMOĞLU GELDİ

31 Mart’taki mahallî seçimleri AKP’nin adayı Binali Yıldırım’ın önünde tamamlaması karşın mazbatası 17 gün gecikmeli verilen İmamoğlu, 4 Nisan’da bir basın açıklaması yapmıştı. Belediye çalışanlarına seslenen İmamoğlu, “Adama, derneklere, bireylere, vakıflara ve cemaatlere hizmet işi bitti. İstanbul’a hizmet edeceksiniz. O denli şeffaf bir idare başlayacak ki, makamım dahi toplumun gözü önünde olacak” demişti.

İmamoğlu bu kelamlarıyla, Erdoğan ailesine ilişkin vakıf ve dernekler ile AKP’ye yakın cemaat ve tarikatlar için ayrılan kaynaklara işaret etmişti.