Lavrov: Avrupa’da savaş istemiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Umman’ın başşehri Maskat’ta düzenlediği basın toplantısında bir soruya, “Avrupa’da savaş çıkması ihtimali konusunda kaygılıysanız, bunun asla bizim istediğimiz bir şey olmadığını bilmelisiniz” cevabını verdi.

Bununla bir arada, ‘sürekli olarak Rusya’nın mağlubiyete uğratılması gerektiğinden bahsedenin Batı ülkeleri olduğunu’ kaydeden Lavrov, “(Kimin savaş istediğine ilişkin) kendi çıkarımınızı kendiniz yapın” sözlerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonunda gayelerin son derece açık olduğunu belirten Lavrov, Kiev rejimi tarafından yok edilme tehdidi altında bulunan Donbas’ta Rus ve Rusça konuşan nüfusun haklarının ihlal edilmesini önlemek, Batı’nın Ukrayna topraklarında Rusya için askeri tehditler oluşturacak bir köprü başı kurmasının önüne geçmek istediklerini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, koyulan tüm amaçlara ulaşıp özel askeri harekâtı tamamladıklarında, Batı’nın memleketler arası hukuku baltalama, ülkelerin hükümran eşitliği unsuru de dahil BM Koşulu prensiplerini görmezden gelme ve kaba halde ihlal etme teşebbüslerine ve ABD’yle müttefikleri öncülüğündeki tek kutuplu dünya tertibini teşvik etme uğraşlarına son vereceğini umduklarını ve beklediklerini kaydetti.

‘TÜM SİVİLLERİN HAREKâT BÖLGELERİNDEN AYRILMALARINI İSTİYORUZ’

Sputnik Türkçe’nin haberine nazaran, Rusya’nın insani koridorlar açmayı sürdürdüğünü ve sivillerin koridorlar üzerinden çıkmaya devam ettiğini anlatan Lavrov, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten Kiev rejiminden bu sürece pürüz olmaya son vermesini istemesini önerdiklerini ve şu an BM temsilcilerinin alanda bu meselelerin tahliline yardımcı olmaya çalıştıklarını belirtti.

‘KÜRESEL İKTİSAT İÇİN SON DERECE AGRESİF’

Kiev rejiminin ülkedeki limanlarda bulunan, dünyanın çeşitli bölgelerine besin eserleri nakledecek olan onlarca geminin çıkışına müsaade vermediğini söyleyen Lavrov, Kiev’in Batılı hamilerinin buna reaksiyonsuz kaldığına dikkat çekerek şöyle devam etti: “Bu yasaklar, uzun yıllardır var olan, Batı’nın tavrı nedeniyle imkanları artık fiilen bloke olan rahat, konforlu lojistik zincirlerini bir günde kırdı. Bunun global iktisada, dünya ticaretine, tüm dünya ülkelerine yönelik son derece agresif bir siyaset olduğuna inanıyoruz.”

LAVROV’DAN BATI’YA BİLDİRİ

Batı’nın geniş kapsamlı yaptırımlarıyla oluşan şartlar altında bundan sonra Rusya’nın varlığını nasıl sürdüreceğine dair bir anlayışa sahip olduklarını ve temel çıkarımlarının yapılan planlarda Batı’ya güvenmemek olduğunu söyleyen Lavrov, “Batı, kendi hegemonyasını kurmak uğruna aleni hırsızlık ve soygun da dahil, kendisinin ortaya koyduğu unsurlara karşı hata işlemeye hazır olduğunu kanıtladı. Özel mülkiyetin dokunulmazlığı, masumiyet karinesi, Batı medeniyetinin uzun yıllar boyunca devlet oluşumlarının temel unsurları olarak övündüğü her şey, tüm bunlar raydan çıktı ve en kaba biçimde ihlal edildi” diye konuştu.

Rusya’nın bundan sonra kendisine ve sağlam partnerlerine güveneceğinin altını çizen Lavrov, “Rusya, Avrupa’nın dışında yeteri kadar güç kaynakları alıcısına sahip ve onlarla çalışacağız. Bırakın Batı, Rusya’ya ödediğinden çok daha değerliye alsın ve halkına neden daha fakir olmaları gerektiğini izah etsin” yorumunu yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.