Kutupları araştıran lise öğrencisi birincilik derecesiyle Antarktika’ya gidecek

17 yaşındaki Çakıltaş, Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi’nde danışman öğretmeni Muhammet Öztürk ile 1922’de yayınlanan “Nanook Of The North” (Kuzey’in Nanook’u) isimli belgeselin görüntü manzaraları ve yazılarını inceleyip çözümleyerek “Arktik Halk İnuit Eskimoların Yaşayışına Bir Bakış” isimli projeyi hazırladı.

TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK’ın 22-24 Temmuz’da Giresun’da düzenlediği “Lise Öğrencileri Kutup Araştırmaları Yarışması”na gönderilen proje, 611 kutup araştırması ortasında birinci seçildi.

Çakıltaş, AA muhabirine, TÜBİTAK’ın “Lise Öğrencileri Kutup Araştırmaları Yarışması”nın iki yıldır yapıldığını kendisinin de hususa ilgisinin olduğu için danışman öğretmeniyle araştırma yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Projesinin, “Nanook Of The North” isimli belgeselin manzaralarının incelenmesi sonucu ailenin hayatı ve kutup kültürünün anlatılmasından oluştuğunu lisana getiren Çakıltaş, şöyle konuştu:

“Robert Joseph Flaherty’in direktörlüğünü yaptığı ABD’ye ilişkin olan bu belgesel 100 yıl evvel yayınlanmış ve bununla ilgili de hiçbir vakit da çalışma yapılmamış. Direktörün bu yapıtı çağdaş belgesel sinemanın öncüsü olarak bedellendiriliyor. Flaherty, 1920’li yıllarda elinde senaryo olmadan Kanada’nın Nunavut bölgesinde çektiği bu belgesel, Nanook ve ailesinin hayatı üzerinden inuit eskimolarını anlatıyor. Çekilen imajlar de 1922’de ABD’de belgesel sinema olarak yayınlanıyor. Sonrasında Fransa’da da gösterime giriyor.”

“EVLERİN İGLO OLMADIĞI, KARADA KULÜBELERİNİN OLDUĞUNU TESPİT ETTİK”

“ANTARKTİKA’DA 1 AY CİVARINDA KALABİLECEĞİMİZ SÖYLENİYOR”

Çakıltaş, elde ettiği birincilik münasebetiyle ödül olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Antarktika’ya yapılacak bir sonraki Ulusal Antarktika Bilim Seferi grubuna kendisinin de dahil edildiğini, bunun için çok heyecanlı olduğunu lisana getirdi.

Programın şimdi netleşmediğine değinen Çakıltaş, şöyle devam etti:

“Antarktika’da yaklaşık 1 ay civarında kalabileceğimiz söyleniyor ancak kutuplar, benim ilgili çeken bir alan olması nedeniyle de araştırma projemle bilmediğim çok fazla kavram öğrendim. Bunun dışında ilerleyen yıllarda kutuplarla ilgi farklı projelerde de yer almak istiyorum. Üniversite ve ilerleyen yıllarda kutuplar alanı benim hayatımda olmaya devam edecek.”dedi.

Öztürk, “Kutuplar alanıyla ilgili çalışmalarımız ilerleyen yıllarda da devam edecek. Deniz, ilerleyen vakitte Antarktika’ya gidecek. Bu da onun için büyük bir tecrübe olacaktır. Bu çalışma da Türkiye’mizin kutup bilimi ve hafızasına katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Hakan Gümüş ise yarışta okullarından birincilik elde eden Deniz Çakıltaş ile üçüncü olan Kazım Fincankaya’nın derecelerinin Türkiye’nin ilerleyen yıllarda kutuplarda ve bilim çalışmalarında kelam sahibi olması için kıymetli muvaffakiyet olduğunu söz etti.