Kurtulmuş’tan Zaho açıklaması: Gerçeklerin ortaya çıkarılması için iş birliğine hazırız

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Irak’taki Kürdistan Bölgesel İdaresi’ne bağlı Zaho ilçesindeki hücuma ait, “Biz Iraklı yetkililerle bu olayın ortaya çıkarılması için her türlü bilginin, her türlü evrakın paylaşılması ve bu olayın gerçeklerinin ortaya çıkarılması için iş birliği yapmaya hazır olduğumuzu buradan bir defa daha tabir ediyoruz” diye konuştu.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran Numan Kurtulmuş, AK Parti Burdur Vilayet Başkanlığı Genişletilmiş Vilayet Müşavere Meclisi Toplantısı’nda konuşma yaptı.

“Türkiye’nin memleketler arası arenada kelamı dinlenilen bir ülke haline geldiğini” söyleyen Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşta her iki ülkenin önderiyle görüşerek, barışçıl bir yol için gayret ettiğini belirtti.

‘HALKLARIN BİRBİRLERİNE DÜŞMAN OLMASINI İSTEMİYORUZ’

“Bu coğrafyada hiçbir sorunun ebediyen devam etmesini istemeyiz” diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Halkların birbirlerine karşı düşman ya da birbirlerine karşı rekabet içerisinde değil, insani yarış içerisinde dost ve kardeş ülkeler olarak gayret etmesini öneriyoruz. Lakin öbürleri hem savaşların devam etmesini ister hem de yıllardır yaptıkları üzere terör örgütlerinin üzerinden bu bölgelerin hareketsiz kalmasını isterler. ‘DEAŞ’a, PKK’ya, PYD’ye kimler yıllardır dayanak veriyor?’ sorusunun karşılığını bulmadan, ‘Bu bölgeden ne yapılmak isteniyor?’ sorusunu da cevaplandıramayız. Bu coğrafyanın birçok yerinde terör örgütlerinin üzerinden ülkeleri hareketsiz hale getirmek istiyorlar.”

‘ARTIK KÂFİ, BÖLGE İNSANI KATLİAMLARDAN, CİNAYETLERDEN ÇOK ÇEKTİ’

Irak’taki Kürdistan Bölgesel İdaresi’nin Duhok vilayetinin Zaho ilçesinde 9 sivilin öldüğü atağa değinen Kurtulmuş, başsağlığı diledi.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin’in Türkiye’yi suçladığı hücumla ilgili olarak Kurtulmuş, “Bizim sivil halkın en ufak bir formda kılına ziyan gelmemesi için özel bir uğraşımız olduğunu cümle alem biliyor. Hasebiyle buradan bir defa daha Burdur’dan tabir etmek isterim, orada yaşanan olayın gerisindeki gerçek neyse bunun ortaya konulması için Türkiye birinci andan itibaren Dışişleri üzerinden yaptığı ilan ettiği durumunu korumaktadır” dedi.

Iraklı yetkililerle iş birliğine hazır olduklarını lisana getiren Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Biz Iraklı yetkililerle bu olayın ortaya çıkarılması için her türlü bilginin, her türlü evrakın paylaşılması ve bu olayın gerçeklerinin ortaya çıkarılması için iş birliği yapmaya hazır olduğumuzu buradan bir sefer daha söz ediyoruz. Zira artık kâfi, bu bölge insanları terörden, bombalardan, katliamlardan, bu cins cinayetlerden çok çekti. İsteriz ki bölgenin halklarının tamamı, Araplar da Kürtler de Türkler de öbürleri de şimdiye kadar yaşadıkları üzere bundan sonra kıyamete kadar birlikte barış içinde yaşasınlar. Terörün Türkiye başta olmak üzere bu coğrafyanın geleceğine bir suikast olduğunu en uygun biz biliyoruz. Binlerce evladını terörle kaybetmiş olan bir milletin çocukları olarak, terörün büyük ve güçlü Türkiye ülküsündeki yürüyüşüne nasıl mani olduğunu bilen bir ülkenin evlatları olarak dünyadaki bütün terör örgütlerinin bir an önce silahlarının susmasını, bir an önce terör örgütlerinin susturulmasını ve gerisindeki güçlerin de teröre takviye vermekten vazgeçmelerini isteriz.” (HABER MERKEZİ)