Kriz sonrası sürpriz görüşme! Putin’den tehdit üzere kelamlar

Finlandiya Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Niinistö, görüşmede Putin’e 2021’in sonlarında Rusya’nın ülkelerin NATO’ya katılmasını önlemeyi amaçlayan taleplerinin ve Şubat ayında Ukrayna’ya akın başlatmasının Finlandiya’nın güvenlik ortamını temelden değiştirdiğini söyledi. Direkt ve anlaşılır halde gerçekleştirildiği tabir edilen görüşmede Niinistö, Finlandiya’nın önümüzdeki birkaç gün içinde NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiğini belirtti. Rusya’nın Ukrayna’daki akınlarının yol açtığı insani acılardan derin kaygı duyduğunu söyleyen Niinistö, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’nin sivillerin tahliyesinin sağlanmasına ait bildirilerini da iletti.

GÖRÜŞME FİNLANDİYA TARAFINDAN GELDİ

Finlandiya’nın NATO’ya katılarak kendi güvenliğini güçlendireceği söz edilen Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “Finlandiya gelecekte de Rusya’nın komşusu olmanın getirdiği pratik sıkıntıları gerçek ve profesyonel bir biçimde ele almak istiyor” denildi.

Görüşmenin Finlandiya’nın talebi üzerine yapıldığı kaydedildi.

PUTİN: BÜYÜK YANILGI OLUR

Görüşmeye dair Kremlin’den yapılan açıklamada ise, “Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaatında bulunma niyetiyle ilgili olarak açık bir görüş alışverişi yapıldı” denildi.

Açıklamada, “Vladimir Putin, Finlandiya’nın güvenliğine yönelik rastgele bir tehdit olmadığı için klâsik askeri tarafsızlık siyasetinden vazgeçmenin bir kusur olacağını vurguladı” tabirleri kullanıldı.

Finlandiya’nın dış siyasetinde bu türlü bir değişikliğin, uzun yıllardır uygun komşuluk ve işbirliği ruhuyla inşa edilen ve karşılıklı fayda sağlayan Rusya-Finlandiya bağlantılarını olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekildi.

Önderler ayrıyeten Ukrayna’daki durumu da görüştü. Açıklamaya nazaran Putin, Kiev idaresinin diyalogla ilgilenmediği için Ukrayna ile müzakerelerin askıya alındığını söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.