Klimacılarda çip krizi korkusu: Yeni eser düşüncesi kapıda

Korona virüs salgını dünya iktisadını vurdu. Teknolojik eserlerde kullanılan çiplerin üretimindeki sorun birçok ülkeyi derinden etkiledi. Otomotiv başta olmak üzere pek çok dalda kritik kıymete sahip olan çiplerin üretiminde yaşanan krize tahlil arayışı sürüyor.

Yaz mevsiminin gelmesiyle en çok muhtaçlık duyulan eserlerin başında gelen klima içinde çip krizi nedeniyle klima üreticileri güç günler geçiriyor.

Birçok firma Temmuz ve Ağustos ayında stoklarındaki klimaları satacak, lakin yeni klima üretiminde sorun oluştuğu için kesim temsilcileri Eylül ayından itibaren sorun olabileceğini öngörüyor.
Global İklimlendirme İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GİKİD) Lideri Ergün Kurluk, İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Kurluk, Çin’in Şanghay kentinde yaşanan kapanmanın birçok dalı etkilediğini belirterek, “Çip krizi pandeminin birinci periyotlarında de dertliydi fakat yine Şanghay’ın kapanmasıyla inanılmaz derecede işletmeler üretimi azaltma noktasına geldi. Şanghay kapandıktan sonra çip üreten, yedek modül üreten işletmeler kapandı. Bu türlü de olunca şu anda önemli manada Çin’de birkaç aydır yedek kesim düşüncesi var ve bu da eserlere yansıdı. Artık yüz ünite eser gelecekse bu otuz ünitelere kadar düştü” diye konuştu.

Havaların sıcak gitmesinin klima satışlarını arttıracağını, bu artışın ise stokları tetikleyeceğini anlatan Ergün Kurluk, daha sonra şunları söyledi:

“Şu anda bütün kesimler ellerindeki eserlerle yönetim ediyor. Otomotiv kesimi bunun en büyük örneği. Bizim kendi dalımızda klimalarımız, stoklarımız var lakin yeni gelen eserlerde sorun var. Piyasada dönem açıldığında eserler bir mühlet yetecek lakin sonrasında külfet çekme ihtimalimiz var. Klima kesimi otomotiv kesimi üzere olabilir. Bu havalarla da alakalı. Havalar ne kadar sıcak giderse klimada o kadar gereksinim olacak.”

Pandemi periyodunda milletlerarası nakliyatta kiralık konteyner fiyatlarının bin 600 dolardan 13 bin 700 dolara çıktığını, şu anda ise fiyatların geri çekilmediğini aktaran Kurluk, “Pandemide konteyner sirkülasyonu az olduğundan ötürü fiyatlar bin 600 dolardan bir anda 13 bin 700 dolar düzeyine geldi. Yüzde 600 civarında artırım oldu. Ne oldu da bu fiyatlar hala düşmüyor. O gün haydi gidince gelmiyordu fakat artık birçok şey düzeldi. Taşıyıcı firmalar hala karlarından vazgeçmiyor. Bu da enflasyonu tetikliyor ve vatandaş güç duruma giriyor. Konteyner fiyatlarının çıktığı üzere düşmesi lazım ancak maalesef bu olmuyor” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.