Kira artışlarında yüzde 25 sonu tutmadı: Artırımlar öne çekildi

Türkiye’de konut krizi barınma krizine dönüyor. Kiracı ve konut sahibi bağlantılarını alt üst eden fahiş kira artışlarına karşı hükümetin getirdiği yüzde 25 sınırlaması ise tahlil değil sorun yarattı. Ipsos’un yaptığı araştırmaya nazaran kısıtlama uygulanamıyor ve kiracıların yüzde 73’ü yeni konut bulamayacakları için fahiş kira artırımlarını kabul etmek zorunda kaldı.

Ipsos’un araştırmasındaki tabloyu doğrulayan emlakçılar ise yüzde 25 sınırlamasının artırımları öne çektiğini ve fiyatları daha da artırdığını söylüyor. Üsküdar’da emlakçılık yapan Yasin Toprak yüzde 25 kira sınırlaması açıklanmadan birkaç gün evvel kontrat yenileyen kiracıların da isyan ettiğini belirtti. Toprak, “Yasa Haziranı kapsıyor ancak 30 Mayıs’ta kontrat yenileyenler de faydalanmak istiyor. Onlar da haklı ancak bunun sonu yok. Bende 100 kiracı varsa 62’si konut sahibiyle arbedeli. Daha dün akşam semtimizde bir silahlı arbede yaşandı” dedi. Kira sınırlamasıyla birlikte boş dairelerdeki kiraların daha çok arttığını belirten Toprak, şöyle konuştu:

“Ev sahibi, olağanda 5 bin liraya kiraya vereceği konutu önümüzdeki yılın kira artırımını da şimdiden ekleyerek 7 bin liraya veriyor. Zira bu sınırlamanın seneye biteceğine güvenmiyor.”

İstanbul Fatih’te emlakçılık yapan Orhan Kan ise “Kiralara hiç karışmasalardı piyasa daha sakin olacaktı” dedi. Tek kirayla geçinmeye çalışan mesken sahiplerinin bu uygulama ile ziyana uğratıldığını söyleyen Kan şöyle konuştu:

“Adamın elektriğine, doğalgazına, akaryakıtına mecnun üzere artırım yapıyorsunuz fakat adamın yıllarca emek verip aldığı bir tanecik meskenine artırım yapıp gelirini düzenlemesine müsaade vermiyorsunuz. Mesken sahipleri geliyor bize ‘her şeyim yüzde 100 arttı ne demek kiramı yüzde 25 artırmak’ diye soruyor o da haklı olarak.” Kan da yeni uygulama ile fiyatlarda bir gerileme olmadığını vurgulayarak “Aksine arttı da, şu an Kocamustafapaşa’da 2+1 mesken yok 5 bin liraya. Minimum ücretliler buralarda barınamıyor artık” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.