Kartonun yıldızı ‘yeşil’ parlıyor

 

EBRU SUNGUR – Bir grup gazeteciyle sohbet toplantısı düzenleyerek sektördeki gelişmeleri anlatan KASAD Başkanı Alican Duran, karbon emisyonlarını düşürmeyi amaçlayan Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın plastikten kaçışı hızlandırdığını, kağıt ve kartonda da geri dönüşüme uygun ürünlerin öne çıktığını kaydetti. Türkiye’deki üreticiler öteden beri karton hammaddesini İsveç ve Finlandiya’dan alırken pandemi sürecinde bu ülkelerin tedariği kestiğini belirten Duran şunları söyledi:

“Biz de Çin’e yöneldik. Ancak Çin’den hammaddeyi Avrupa’ya göre yüzde 50 pahalı alıyoruz. Bu fiyatlarla ihracat sürdürülebilir değil. Bu nedenle yerli firmaları yatırım için yüreklendirdik. Şimdi bu alanda iki yeni yatırım başladı. Birinin 36 ay içinde üretime geçmesi planlanıyor. 600 bin tonluk yıllık üretimle hem sektörün ihtiyacı karşılanacak hem de ihracat yapılacak.”

Plantasyon orman

Karton ambalaj hammaddesi üretecek olan tesislerin selüloz ihtiyacının bir bölümünün Türkiye’den karşılanabileceğini ifade eden Alican Duran şöyle devam etti:

“Türkiye’de plantasyon (sanayi için yetiştirilen) ormanlar var ve büyüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı bu konuda organize ve ne yaptığını çok iyi biliyor. Köylüleri de kapsayan bir plantasyon ekonomisiyle bütün paydaşların kazanması, katma değerli ihracatın artması, ülkeye döviz girişinin hızlanması mümkün.”

Duran, geçen yılı 832 milyon dolar ihracatla kapatan sektörün bu yılki hedefinin 1 milyar dolar olduğunu da sözlerine ekledi.

İşçilere ara zam

KASAD Başkanı Alican Duran, karton ambalaj sektöründe genel eğilimin, asgari ücret artırılmasa bile çalışanlara ara zam yapılması yönünde olduğunu söyledi. Bununla birlikte bu durumun bazı şirketleri zorlayabileceğini ifade eden Duran, “Özellikle ihracat yapmayan şirketler zorlanacaktır. Bunun sonucunda da işten çıkarmalar gündeme gelebilir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.