Johnson: Türkler tahıl krizini çözmek için mutlaka mecburî

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya-Ukrayna savaşı ile tetiklenen tahıl krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İstanbul Boğazı üzerinden yapılamazsa Ukrayna’da sıkışan tahılı çıkarabilmek için Tuna ırmağı de dahil olmak üzere öteki alternatif rotaların kıymetlendirilmesi gerekeceğini açıkladı.

Johnson parlamentoya yaptığı açıklamada “Türkler bu durumu çözmemiz için katiyetle zorunlu bir pozisyonda. Ellerinden gelenin en düzgününü yapıyorlar. Lakin bu durum Rusların tahılın çıkmasına müsaade vermeyi kabul etmelerine bağlı olacak” dedi.

Johnson, “Eğer deniz yoluyla olmayacaksa, boğazı kullanamayacaksak Ukrayna’dan tahılı çıkarmak için alternatif rotaları kıymetlendirmemiz gerekiyor” diye ekledi.

Üst seviye bir Türk yetkili, dün çalıntı Ukrayna tahılı taşıdığı tez edilen Zhibek Zholy isimli Rus geminin Karasu açıklarında durdurulduğunu ve savların titizlikle araştırıldığını söyledi.

Karadeniz’den konvoylarla büyük ölçülerde çıkarmak yerine Johnson birebir vakitte başta Tuna ırmağı olmak üzere ırmak üzerinden ya da demir yoluyla daha küçük ölçülere ayırarak tahılı çıkarmayı deneme ihtimalini araştırıyoruz tabirlerini kullandı.