İsrail Dışişleri Bakanı: Teslim olmak ya da hükümetten vazgeçmek üzere bir niyetimiz yok

Lapid, İsrail’de koalisyon ortağı Meretz Partisinin Filistinli bayan milletvekili Zuabi’nin dün hükümetten dayanağını çekmesi sonrası yaşanan gelişmeler kapsamında, toplumsal medya hesabından yazılı bir açıklama paylaştı.

“Günde beş defa anma merasimimiz yapıldı. Geri döndük. Artık bu bireyler ‘bu iş bitti’ diyor. Şimdi bitmedi; biz buradayız.” sözlerini kullanan Lapid, mevcut hükümetin, İsrail devleti ve halkı için hakikat olduğunu savundu.

İsrail Dışişleri Bakanı, açıklamasına şöyle devam etti:

“Teslim olmak ya da hükümetten vazgeçmek üzere bir niyetimiz yok. Tıpkı formda (muhalefetteki Binyamin) Netanyahu’ya ve (aşırı sağcı) milletvekili Itamar Ben-Gvir’e ülkeyi tarumar etme fırsatı vermeye de niyetimiz yok.”

Lapid, her vakit yaptıkları şeyi yapacaklarını, konuşulması gerekenlerle konuşacaklarını ve düzeltilmesi gerekenleri düzelteceklerini kaydetti.

Hükümetin sıkıntı durumda olduğunu kabul eden İsrailli Bakan, koalisyon üyelerine de seslenerek, “tarihi değiştirmenin kolay olmadığını, İsrail devletini kurtarmanın büyük bir iş olduğunu” tabir etti.

Zuabi’yi ikna etme uğraşları

Bu ortada Lapid’in Zuabi’yi kararından geri adım atması için ikna etmeye çalıştığı belirtiliyor.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine nazaran, Zuabi, mevzuyu görüşmek üzere pazar günü Lapid’le bir ortaya gelmeyi kabul etti. Fakat Filistin asıllı milletvekilinin kararında ısrarcı olduğunu ve geri adım atmayı düşünmediğini söylediği aktarılıyor.

İktidar Mecliste çoğunluğu kaybetti

Hükümet ortağı Meretz Partisinden milletvekili Zuabi, dün, “Mescid-i Aksa’daki şiddet, Filistinli gazeteci Sevimli Ebu Akile’nin cenazesindeki görüntüler ve hükümetin sağ politikalarını” münasebet göstererek koalisyondan takviyesini çektiğini açıklamıştı.

Zuabi’nin koalisyon hükümetinden takviyesini çekmesiyle İsrail’de iktidarın milletvekili sayısı muhalefetin altına düşmüştü.

Yedioth Ahranot gazetesi de dünkü haberinde Zuabi’nin açıklamasının akabinde eski Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud’un hükümeti düşürmek için harekete geçtiğini, Meclisin feshedilmesi için teklif hazırladığını yazmıştı.

Haberde Likud Meclis Küme Lideri Yariv Levin’in, “Hükümet başarısız oldu. Bugün Mecliste azınlık hükümeti haline geldi.” kelamlarına yer verilmişti.

İsrail’de sekiz partiden oluşan koalisyon hükümeti, 61 milletvekilinin güvenoyuyla Haziran 2021’de kurulmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.