İbrahim Kalın’dan değerli görüşmeler

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya Federal Şansölyesi’nin Dış Siyaset Danışmanı Jens Plötner, İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Robert Rydberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı’nın Başdanışmanı Petri Hakkarainen, Birleşik Krallık Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Lovegrove ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’la talepleri üzerine birer telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ele alındı

Görüşmelerde ikili alakalar, Ukrayna savaşı, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müracaatları ve bölgesel hususlar ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya Federal Şansölyesi’nin Dış Siyaset Danışmanı Jens Plötner, İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Robert Rydberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı’nın Başdanışmanı Petri Hakkarainen, Birleşik Krallık Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Lovegrove ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’la talepleri üzerine telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Terör örgütlerinin NATO üyesi ve öbür ülkelerdeki mevcudiyetine müsaade edilmesinin kabul edilemez olduğu vurgusu

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaatları bağlamında, Türkiye’nin ulusal güvenlik tasalarının giderilmesine yönelik somut adımların atılması beklentisi muhataplara iletildi. Türkiye’nin beklentilerinin karşılanmaması durumunda sürecin ilerlemesinin kelam konusu olmayacağının altı çizildi.

İHA’nın haberine nazaran görüşmelerde ayrıyeten, terör örgütü PKK/PYD/YPG ile FETÖ mensuplarının NATO üyesi ve başka ülkelerdeki mevcudiyetine müsaade edilmesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı. Terör örgütleri ortasında ayrım yapılmaması ve terörün her tipine karşı birlik ve dayanışma ruhu içinde uğraş edilmesi gerektiği tabir edildi.

Savunma sanayii alanındaki haksız ihracat kısıtlamalarının kaldırılması ve müttefiklerin birbirine yaptırım uygulamaması konusunda Türkiye’nin ilkesel duruşu ve beklentisi lisana getirildi.

Ukrayna savaşının diplomasi ve müzakere yoluyla sona erdirilmesi ve bilhassa besin güvenliğine yönelik tehditlerin ortadan kaldırılması için atılabilecek adımlar ele alındı.