EYT’liye prim formülü! 3600 günde de kural değişecek mi?

EYT’liler için yapılacak olan düzenleme bekleyişleri sürerken, EYT primi eksik olan vatandaşlar da düzenlemelerden faydalanmak için arayışa girdi. EYT primi eksik olan emekli adayları için 3 seçenek gündemde.

Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca vatandaş yapılacak çalışmaların tamamlanmasını heyecanla bekliyor. Yapılan açıklamalar Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) yönelik çalışmaların en geç önümüzdeki Ocak ayında tamamlanacağını gösteriyor.

Takvim Gazetesi’nden Çığıl Ön Yener’in haberine nazaran; 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış, prim ve yıl kuralını tamamlamış lakin yaşını doldurmamış vatandaşlar EYT kapsamında kabul ediliyor. Ancak bu şahıslardan kimilerinin primleri şimdi dolmamış durumda.

3 SEÇENEK VAR

Burada 3 seçenek öne çıkıyor. Birincisi, bu vatandaşların primlerini tamamladıklarında emeklilik hakkı kazanmaları. İkincisi, 3600 prim günü ile kısmi emekli olmaları. Üçüncüsü ise primlerini borçlanma sistemleriyle tamamlamaları. Bayanların doğum, erkeklerin askerlik borçlanmalarıyla bu primleri tamamlama imkanları bulunuyor.

EYT düzenlemesi çıktıktan sonra vatandaşlar şayet primleri tamamsa emekli olabilecek. Fakat primi eksik ise bunlar tamamlandığında ya da borçlanma yaparak emeklilik hakkını kullanacak. Lakin EYT düzenlemeleri kapsamında birtakım beklentiler de bulunuyor.

3600 GÜN YETECEK

Bunlardan biri, 3600 gün ile emeklilikte de yaş kaidesinin esnetilmesi. Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar 15 yılı (bu müddet doldu) ve 3600 gün (10 yıl) primi tamamladıklarında bayanlar 50, erkekler de 55 yaşı da doldurmak kaydıyla kısmi emeklilik hakkı kazanıyor.

Emeklilik yaşları ise bu 3 kuralı bitirdikleri tarihe nazaran değişiyor. Bayanlarda 58, erkeklerde 60 yaşa varan kaideler ortaya çıkıyor. 3600 prim günü olup yaşı bekleyenlerden bayan ise 50, erkek ise 55 yaşını tamamlayanların emekli edilmeleri beklentileri bulunuyor.

STAJ-TARİH TALEBİ

Bir talep de borçlanma ile ilgili geliyor. Bu kapsamda farklı talepler var. 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olup askerlik borçlanmasıyla işe girişi 8 Eylül 1999 öncesine çekebilenler de kendilerinin EYT’li sayılmasını talep ediyor. Ayrıca staj sigortasının başlangıç sayılıp sayılmayacağı da merak konusu. Bunun için borçlanma imkanı talepleri bulunuyor. Bu durumda stajını 9 Eylül 1999 öncesinde yapmış lakin çalışmaya daha sonra başlamış olanlar da EYT kapsamına girebilecek.

Bir öteki talep de esnaf ile ilgili. 4 Ekim 2000 öncesinde oda ve vergi kaydı olup Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf geriye dönük borçlanma talep ediyor.

KAYNAK: TAKVİM