Ekvador Cumhurbaşkanı Lasso, yerli temsilcileriyle diyaloğu askıya aldı

Ulusal televizyona açıklamalarda bulunan Lasso, ülkenin Amazon bölgesindeki Shushufindi kentinde, askeri konvoya akın yapıldığını söyleyerek, Yerli Halkları Konfederasyonu (Conaie) başkanıyla görüşmenin askıya alındığını bildirdi.

Lasso, taarruzda 1 askerin öldüğünü, 12 askerin ise yaralandığını vurgulayarak, “Hükümet, Ekvadorluların barışını gasbetme niyetinde olanlarla masaya oturamaz. Shushufindi’ye yakıt taşıyan tankerleri koruyan bir konvoya 100 kişi saldırdı.” sözünü kullandı.

Ölen askerin ailesine taziyelerini sunan Lasso, askeri konvoya ateşli silahlar ve mızraklarla hücum yapıldığını kaydetti.

“EKVADOR’U REHİN ALMAYA ÇALIŞANLARLA PAZARLIK YAPMAYACAĞIZ”

Lasso, ülkenin güneyindeki Azuay kentinde, ağır hastalar için oksijen taşıyan bir kamyonun da engellendiğini anlatarak, “Oksijen yetersizliğinden ötürü ölen insanların haberini alıyoruz. Günahsızların hayatıyla oynamak kabahattir. Ekvador’u rehin almaya çalışanlarla pazarlık yapmayacağız. Güvenlik güçlerimize saldıran ve halkımızın sıhhatiyle oynayanlarla diyalog süreci devam edemez.” dedi.

Gerekli garantiler sağlanmadığı surece yerlilerle masaya oturmayacaklarını lisana getiren Lasso, “Yerli kardeşlerimizin taleplerine somut karşılıklar verdik. Sırf siyasi çıkarlarını savunan Leonidas Iza ile diyaloğa kapalı olacağız.” halinde konuştu.

Lasso, provokatörlerce ülkede şiddetin yerleştirilmeye çalıştığına işaret ederek, iş adamlarına, öğretmenlere ve esnaflara ulusal birlik olma davetinde bulundu.

Conaie Twitter hesabından dün yapılan açıklamada, “Devletin beş değerli yetkilisiyle lokal saatte (28 Haziran) 14.00’te görüşme gerçekleştirilecek.” sözüne yer verilmişti.

GÖSTERİLERDE 5 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Başta yerliler olmak üzere binlerce kişi, eğitime daha fazla bütçenin ayrılması, akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi ve tarım eserleri fiyatlarının denetim altına alınması üzere taleplerle yaklaşık 2 haftadır şovlar düzenliyor.

Lasso hükümetine karşı düzenlenen protestolarda şimdiye kadar 5 protestocunun öldüğü, 18’i ağır 200’den fazla göstericinin yaralandığı belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Lasso ise şovları, hükümetine yönelik darbe teşebbüsü olarak kıymetlendiriyor.