EGM: Tabip Ekrem Karakaya’nın öldürülmesiyle ilgili 22 toplumsal medya hesabına süreç başlatıldı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’den yapılan yazılı açıklamada, internet ortamında yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında, 6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Kent Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Hekim Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi olayının kısa müddet içerisinde toplumsal medya platformları üzerinde gündem olduğunun tespit edildiği bildirildi.

“Son 1 ayda 2 bin 199 yeni hesap açıldı”

Karakaya’nın öldürülmesi olayıyla ilgili son 1 ayda kendisini hekim olarak tanıtan 2 bin 199 yeni hesap açıldığı belirtilerek, Açılan hesaplardan 671 adet isimli hesaptan 111 bin 239 adet paylaşım yapıldığı, 1528 adet bot hesap tarafından ise 207 bin 567 adet paylaşım olmak üzere toplam 318 bin 806 adet paylaşım yapıldığı görülmüştür.

Bot hesaplar üzerinden provakasyon

Sağlık çalışanlarının ve hastanelerin gereğince korunmadığı, sıhhatte şiddet olaylarına ait kanunların yetersiz olduğuna dair telaffuzların dolanıma sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı ve kamuoyu üzerinde panik ve güvensizlik oluşturabilecek telaffuzların bilgisayarlar tarafından yönetilen bot, operasyon hesaplar aracılığıyla yayıldığı belirlenmiştir.

22 hesap yönetici hakkında süreç başlatıldı

Yapılan tüm paylaşımlar incelenmiş, ‘halkın bir bölümünü öteki bir kesiti aleyhine düşmanlığa yahut kin beslemeye alenen tahrik eden, halk ortasında kaygı ve panik yaratmak emeliyle içerik üreten’ hesaplar hakkında çalışma yapılmış ve cürüm ögesi içerikli paylaşım yapan 22 hesap yöneticisi, kullanıcısı tespit edilerek haklarında isimli süreçlere başlanılmıştır.” denildi.

17 bin 745 hesabın bot olduğu tespit edildi

DHA’nın haberine nazaran, olayla ilgili Twitter’da açılan etiketler ile ilgili yapılan çalışmada da Sosyal medya platformu Twitter’da ‘DoktorumaDokunma’, ‘HekimlereOrganizeSaldırı’, ‘SağlıktaTerör’, ‘DrEkremKarakayaÖLDÜRÜLDÜ’, ‘konyaşehirhastanesi’, ‘SağlıktaŞiddeteHayır’ etiketleri ile alakalı olarak yapılan bot tespiti çalışmasında; ilgili etiketlere ait toplam 34 bin 748 hesap ortasından 17 bin 745 hesabın bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesap olduğu tespit edilmiştir. tabirleri kullanıldı.