Dünya Ekonomik Forumu’nda gündeme 2 kritik mevzu damga vurdu

Kerry, İsviçre’nin Davos kasabasındaki Dünya İktisat Forumu kapsamında düzenlenen “Gezegenimiz ve İnsanları Korumak” başlıklı panelde konuştu.

Rusya ile olan kesintide kaybedilen gazın Avrupa’ya tekrar tedarik edilmesi gerektiğini belirten Kerry, “Kimse Ukrayna’daki krizi bir anda eski tip altyapıyı (yeniden) inşa etmek için mazeret olarak kullanabileceğine inanmamalı. Kelam konusu olan düşünülünce bundan daha akıllı olmalıyız.” tabirlerini kullandı.

Süratli bir biçimde yenilenebilir güç kaynaklarına yatırımlar yapılması yoluyla global ısınmanın 1,5 santigrat derece hududunun altında tutulabileceğini aktaran Kerry, “Burada gerçek seçimler yaparsak tüm bu savaşları kazanabiliriz: Ukrayna konusunda yapmamız gerekeni yapabiliriz, iklim krizi konusunda yapmamız gerekeni yapabiliriz.” diye konuştu.

Kerry, Ukrayna’daki savaşın akabinde artan güç fiyatlarının, iklim krizine neden olacak fosil yakıtlara dönmek için bir açık kapı olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Panele katılan Memleketler arası Güç Ajansı (IEA) Lideri Fatih Birol da 1970’li yıllardaki petrol krizlerinden farklı olarak günümüzde güç bölümünün tamamını etkileyen bir global güç krizi yaşandığını tabir etti.

“REZERVLERİMİZ VAR”

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Kıdemli Lider Yardımcısı Frans Timmermans ise Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kendilerini doğal gazı kesmekle tehdit edemeyeceğini belirterek, “Eğer bunu yaparsa herkesten fazla kendisine ziyan verecek. Rezervlerimiz var.” dedi.

Timmermans, başka ülkelerden LNG ve boru sınırları üzerinden daha fazla kaynak tedarik etmeye başladıklarını aktararak, “Aynı vakitte bu üretici ülkelere uzun vadeli bir bağ sunuyoruz. Yalnızca fosil kaynaklar değil, geleceğin yeşil hidrojen güç kaynakları manasında bir münasebet sunuyoruz. Bu ülkelerin büyük çoğunluğu bununla ilgileniyor.” diye konuştu.

İleride Akdeniz havzasının çok büyük bir ehemmiyete sahip olacağına işaret eden Timmermans, “Akdeniz’in dünyanın yeni güç kaynağı olduğunu göreceğinizi düşünüyorum. Bu yeşil hidrojen olacak. Avrupa, bunun bir kesimi olacak. Afrika, bunun bir kesimi olacak. Körfez, bunun bir modülü olacak. Bu son derece heyecan verici.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.