Dolara ‘Nebati’ barajı! Tunç Şatıroğlu dolar için yeni süreç! Kritik tırmanış

Piyasalar yeni haftayı yükselişle kapatırken, Piyasa Uzmanı Tunç Şatıroğlu’ndan ise ‘Yön yukarı’ değerlendirmesi geldi. Elinde dolar ve altın tutunlar için ‘Alın bekleyin’ diyen Şatıroğlu yeni müdahale durumları içinde sinyal verdi. İşte yatırımcıları yakından ilgilendiren o tahliller.

“TEMMUZ AYINDA RALLİ OLACAK”

“Fed faiz artışını gönülsüz yaptı. Piyasa bunu müspet algıladı. Amerika’nın nasıl kapanacağı kıymetli. Senaryo şöyle, piyasa güçlü bir halde üst çıkacak. Amerika şu an resesyonun içerisindedir.. Bunu fed geç anlayacaktır. Daha ileriye gitmeyeceklerini anlayacaklar. Yeni bir strateji olacak. Bu Temmuz’da olacak. Piyasalarda ralli olacak ancak Temmuz ayında. Bunun için Amerikan on yıllıklarında bir düşüş olması gerek. “

DOLARA NEBATİ BARAJI

“Dolar/TL’de enflasyon bir tercih. Türkiye’de bilime karşı bir durum oldu. Bunu herkes bilir. Bilimle hengame ettiler. Bu saatten sonra acı ilacı içemez Enflasyon daha da çıkacak. Doları engellemeye çalışıyorlar artmaması için. Dolarda baraj kurmaya başladılar. Baraj kurarak doları düşürme kapasitesi kalmadı. Nebati barajları yıkıldı. Baktılar doları tutamadılar yavaşlatmaya başladılar. 15,95’te yavaşlattılar. Baraj yok duvar verdiler. Bu duvarlar kırıldı. 17,13’te kırıldı. 17,30’da bir Nebati duvarı var. Yakında bu kapasitelerde kalkacak. Gram altın dolar alayım mı diyenler? alın oturun. Demek ki çıkacak.”

ENFLASYON İÇİN YENİ ÖNERİ

“Enflasyonu azaltmak için popülist şeyler denenebilir. Örneğin taban fiyatı artırabilir. Sigorta, vergi affı üzere şeyler çıkarabilirler. Popülist siyaset beşerler üzerindeki acıyı azaltabilir. Bu türlü ortamda yapacağın yatırım dolar, borsa altındır. GES çıktı fakat hiçbir manası yok.”

ONS ALTIN AMERİKAN ON YILLIKLARINA BAĞLI

“Altın yeterli bir takviye buldu. Amerikan on yıllıklardaki hareketlere karşın yeterli bir pozisyonda oldu. Ons altını artıran şey Amerikan on yıllıkları gelmesi. Şimdi bir düşüş başladı demek için çok erken. “

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.