‘Çığlık’ değil şamata!

Yeni nesil korku yönetmenleri Matt Bettinelli-Olpin ve Tyler Gillett, gerilimi tırmanan, koltuğa çivileyen bir “Çığlık” filminden ziyade içinde olduğumuz dönemin pop kültürü tespitleri üzerinden geçmişin hatırına melez bir tür ortaya koyuyor. “Scream 6” ile dehşet yerini neredeyse aksiyonlu, bol kanlı bir şamataya bırakıyor. Filmin daha en başından 50 milyon dolarlık hafta sonu açılışı beklentisi var, elbette bir sinema eğlencesi olduğu kesin ancak filmin mirasını çok da umursamıyor.

CRAVEN MEZARINDA TERS DÖNÜYOR

Matt Bettinelli-Olpin ve Tyler Gillett, 48 milyon dolarlık bir açılış yapan ve “ilk hikâyeye dönüş filmi” (requel) olarak çektikleri geçtiğimiz senenin “Scream” filmi yerine, Scream 6 ile artık seri film olarak (franchise) işi iyice aksiyona vuruyor. Filmde yine de yönetmen koltuğundaki dinamik ikili, korku fanatiklerinin gönlünü alacak şekilde efsanevi korku filmlerinden nostaljik serpiştirmeler yapmış. Filmdeki iki sinema öğrencisinin evlerindeki “Psycho” afişinden tutun da salondaki televizyonda “13. Cuma” filmine, hatta Halloween dönemi sebebiyle metroda Freddy Krueger ya da Michael Myers kılığına girenlere kadar tüm bu göndermeler artık türün izleyicisine sadaka gibi hissettiriyor.

ORİJİNALE SADIK DEĞİL

New York şehrinde geçen filmde, süpermarket sahnesi gibi korku türüne yakışır sekanslar da yok değil ancak bütününe bakıldığında tüm dehşetli anların gerilimini kolayca harcayan bir sirk eğlencesi karşımıza çıkıyor. Yönetmen ikili geçen seneki “Scream” ile hiç değilse filmin orijinaline sadık kalmışlardı, bu kez “Scream” filminin başına gelenler David Gordon Green’in, 2018’de çektiği nefis “Halloween” filminden sonra Myers’ı maymun ettiği üçlemeyi hatırlatıyor. Neyse ki filmin en güçlü yönlerinden biri Sam Carpenter karakterinin (Melisa Barrera) sağlam performansıyla yeni bir çığlık kraliçesi yaratmayı başarması. “You” dizisindeki rolünden beri gerek “Scream” performansı gerek “Wednesday” ile yarattığı sempati Jenna Ortega’yı da Tara rolüne yakıştırıyor.

Maalesef “Scream 6 “, tıpkı filmin miras karakterleri gibi türü de harcamış. Bana kalırsa, Wes Craven mezarında ters dönüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir