Çığır açan çalışma… Sırt ağrıları ilaçsız tedavi edilebilecek

Yeni yapılan bir çalışma, sırt ağrısı çeken insanlara uygulanacak ve beyni “yeniden eğiten” ilaçsız bir tedavinin, ağrı kesicilere nazaran daha uzun müddetli rahatlama sağlayabileceğini ortaya koydu.

Bel ve sırt ağrısına yönelik klâsik terapiler, diske sıvı enjekte etmek, eklemleri manipüle etmek, kasları güçlendirmek yahut ameliyat üzere seçeneklere odaklanıyor.

Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nden araştırmacılar ise, yeni geliştirdikleri ilaçsız tedaviyi kronik bel ağrısı olan 276 hasta üzerinde test etti. İştirakçilerin yaş ortalaması 46 idi ve kadın-erkek oranı istikrarlıydı.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, iştirakçiler, sırt ağrısının fizikî bir meseleden çok nasıl hudut sisteminin değiştirilebilir bir sorunu olduğunu öğreten fizik seansları yaptılar.

Bu süreçte, öbür insanların eğilip ayağa kalktığı görüntüleri da izlediler.

Araştırmacılar, bunun nedeninin, yalnızca hareketleri düşünmenin, onları hakikaten yapmakla kimilerini harekete geçirebileceğini söylüyor.

TEDAVİ SONRASI AĞRI SKORLARI DÜŞTÜ

Acılarını farklı bir ışık altında değerlendirmeyi öğrendikten sonra, iştirakçiler squat ve lunge üzere daha karmaşık hareketleri denemeye başladılar.

18 hafta sonra, iştirakçilerden sırt ağrılarını 10 üzerinden derecelendirmeleri istendi ve bu, çalışmanın başlangıcındaki puanla karşılaştırıldı.

Hastaların tekrar eğitildiklerinde, ağrı skorlarının ortalama olarak 5.6’dan 3.1’e düştüğü görüldü.

Araştırmacılar, “Tedavi sonrasında insanlar daha memnundu, sırtlarının daha düzgün olduğunu ve hayat kalitelerinin daha düzgün olduğunu bildirdiler.”

“Ayrıca bu tesirlerin uzun vadede sürdürüldüğü görülüyor; iki kat daha fazla insan büsbütün düzgünleşti.”

“Bel ağrısı için çok az tedavi uzun vadeli yararlar gösteriyor, lakin denemeye katılanlar bir yıl sonra hayat kalitelerinin arttığını bildirdiler” dedi.