Çamaşır Suyu Kullanmadan Çamaşırları Bembeyaz Yapacak Sır! İşte Daha Parlak Beyazlar İçin Babaannelerinizin Kullandığı Numara

Çamaşır suyu bitti mi ve ya kullanmak istemiyor musunuz? Büsbütün doğal gereçlerden yararlanarak çamaşırlarınızı aydınlatın.

1 – DAMITILMIŞ BEYAZ SİRKE

Bir galon sıcak suya bir bardak damıtılmış beyaz sirke ekleyin. Beyaz kumaşı karışıma daldırın ve gece boyunca ıslanmasına müsaade verin, akabinde her zamanki üzere yıkayın. Beyaz yahut renkli giysileri yıkarken durulama döngüsüne bir fincan beyaz sirke eklemek, giysilerin mat görünmesine neden olan deterjan kalıntılarını kesmeye yardımcı olacaktır.

2- LİMONLARINIZ EN HOŞ DOĞAL BEYAZLATICIDIR

Limonlardaki sitrik asit kumaşları ağartabilir ve pamuk, keten ve polyester elyafları beyazlatmak için âlâ çalışır. Yarım bardak limon suyunu (yaklaşık dört limondan) bir galon sıcak suya karıştırın. Limon suyuna beyaz çamaşırları ekleyin ve en az bir saat bekletin. Beyazlatmak için gece boyunca bile daha uzun müddet suda bekletebilirsiniz. Sonra her zamanki üzere yıkayın.

3 KABARTMA TOZU DA BİR TERCİH

Bir galon kaynar suya bir bardak kabartma tozu karıştırın, akabinde ocaktan alın ve kirli beyaz çamaşırları ekleyin. En az bir saat yahut gece boyunca ıslanmalarına müsaade verin. Sodyum bikarbonat, onları donuk bırakan pamuklu giysiler üzerindeki toprağı kesmeye yardımcı olacaktır. Her zamanki üzere yıkayın.

4. HIDROJEN PEROKSIT KULLANMAYI DA DENEYEBİLİRSİNİZ

Tüm yıkanabilir kumaşlarda kullanımı inançlı olan hidrojen peroksit, hafif bir oksijenli ağartıcıdır. Birinci yardım için eczanelerde satılan yüzde 3’lük solüsyonun birebirini kullanın ve çamaşır makinesinin çamaşır suyu dağıtıcısına bir bardak ekleyin. Hidrojen peroksit süratle parçalandığından, taze olduğundan emin olun (bir bardağa döküldüğünde köpürmelidir). Aksi takdirde, yıkayıcıya yalnızca sade su ekliyorsunuz.

5 TEKSTİLCİLERİN KULLANDIĞI RENK SÖKÜCÜLER

Tekstil sanatkarları tarafından kullanılan renk gidericiler klorsuzdur lakin kumaşlardan boyayı çıkarmak için sodyum hidrosülfit içerir. Pamuklu, keten, ipek, yün, yapay ipek, rami ve sentetik kumaşlarda inançla kullanılabilir. Doğal liflerde en uygun sonuçları alırsınız, lakin tıpkı vakitte kirli beyaz polyesteri de aydınlatır.

6 BULAŞIK MAKİNESİ DETARJANINI DA KULLANABİLİRSİNİZ

Elinizde hiç klorlu plaj yoksa yahut büyük bir kap çamaşır suyu koyacak yeriniz yoksa, bu numarayı deneyin. Toz bulaşık makinesi deterjanlarının birden fazla, doğal lifli kumaşları beyazlatacak sodyum hipoklorit (klorlu ağartıcı) içerir. Bir galon sıcak suya dörtte bir yahut yarım fincan toz ekleyin ve tozun büsbütün çözüldüğünden emin olun. Pis beyaz çamaşırları karışıma ekleyin ve her zamanki üzere yıkamadan evvel en az 30 dakika bekletin.

7 BORAKS HİÇ DENEDİNİZ Mİ?

Doğal olarak oluşan bir mineral olan boraks, lekeleri çıkarmaya yardımcı olan ve donuklaşan artıkları kesen bir klorlu ağartıcı alternatifidir. Bir galon ılık suya yarım bardak toz boraks ekleyin. Beyaz giysileri ekleyin ve en az 30 dakika yahut daha uzun mühlet ıslanmalarına müsaade verin. Her zamanki üzere yıkayın.

8 GÜN IŞIĞININ YARARLARINA İNANAMIYACAKSINIZ

Güneşin ultraviyole ışınları renkli giysilerin solmasına neden olabilir, fakat beyaz çamaşırları da aydınlatırlar. UV ışınları yalnızca kumaşı ağartmakla kalmaz, birebir vakitte birçok mikrop tipini öldürür ve kumaşların dezenfekte edilmesine yardımcı olur. Beyaz çarşafları yahut havluları direkt güneş ışığına asın ve kurumasını bekleyin.