Bilim insanları, uzayda yer çekimi sıkıntısını çözmek istiyor

NASA, Artemis vazifesi kapsamında 2024 yılına kadar Ay’a ve daha sonra Mars’a astronot göndermenin planlarını yapıyor. Lakin atmosfer yoksunluğu ve yer çekimi bu planın önündeki en büyük mahzur.

Bilim insanları yer çekimi meselesini ortadan kaldırmak için bilim kurgu sinemalarını aratmayan bir proje üzerinde çalışıyor.

Yer çekimi Ay’da ve Mars’ta uzayda olduğu kadar zayıf olmasa da Dünya’dan epey zayıf.

Ay’da Dünya’nın altıda biri, Mars’ta ise üçte biri oranında yer çekimi var. İnsanları her iki yerde de uzun mühlet yaşamaya göndermeden evvel, sıhhatlerinin nasıl korunacağının bilinmesi gerekiyor.


Yer çekimi için dev proje

Kyoto Üniversitesi’nden araştırmacılar ve Japon inşaat şirketi Kajima, Ay ve Mars’ta yapay yer çekimi ile hayat tesisleri geliştirme ve inşa etme planlarını açıkladı.

Luna Glass ve Mars Glass olarak isimlendirilen her bir tesis, 450 metredenn daha uzun devasa bir oyuk koni formunda inşa edilecek.

Koni döndükçe, merkezkaç kuvveti içlerindeki her şeyi iç duvarlara hakikat itecek. Araştırmacılar, dönme suratını tam olarak elde ederek (20 saniyede bir dönüş), bu merkezkaç kuvvetini Dünya üzerindeki yer çekimi kuvvetiyle eşleştirebileceklerini söylüyor.

Koninin içindeki beşerler daha sonra tıpkı Dünya yüzeyinde olduğu üzere iç duvarlarda yürüyebilecek.

Araştırmacılar, 2050 yılına kadar Ay’da Luna Glass’ın bir prototipini inşa etmeyi hedefliyorlar, her iki şirket de tam planlarını gerçekleştirmenin en az 100 yıl süreceğini söylüyor.