Belçika’da güç krizine karşı faturalarda indirim yapılacak

Belçika’da kasım ve aralık aylarında hane başına aylık 135 euro doğalgaz ve 61 euro da elektrik yardımında bulunulacak.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, ülkede yaşanan güç krizi nedeniyle gerçekleştirilen toplantı bitiminde açıklama yaptı.

Toplantıda, federal hükümet olarak süratle artan güç fiyatları karşısında haneleri ve işletmeleri desteklemek için yeni tedbirleri belirlediklerine işaret eden De Croo, “Krizden en fazla etkilenen hanelere gelir ve güç kontratlarına bağlı olarak kasım ve aralıkta doğalgaz faturalarına aylık 135 euro, elektrik faturalarında da aylık 61 euro indirim uygulanacak.” sözünü kullandı.

Ülkede fakirlere yönelik toplumsal güç tarifelerinde olanların bu indirimlerden faydalanamayacağını anlatan De Croo, paketin değişken fiyatlı ve sabit ödemeli güç mukavelelerine sahip olanları kapsadığını belirtti.

De Croo, kalorifer yakıtı ile ısınanlara sağlanan 225 euroluk takviyenin de 300 euroya yükseltildiğini tabir etti.

Yüksek güç fiyatlarından mağdur olan işletmelere ve hür çalışanlara yönelik tedbirler de aldıklarına dikkati çeken De Croo, şirketlerin toplumsal güvenlik primleri ve vergi ödemelerini ertelemelerine müsaade verileceğini, süreksiz bir güç işsizlik takviyesi uygulanacağını, kasım ve aralık aylarında gaz ve elektrik vergilerinin düşürüleceğini, güç faturaları nedeniyle iflasların erteleneceği açıkladı.

Belçika’da Flaman Bölgesi’nin güç düzenleyici kurumu Vreg, ülkede yeni mukaveleye yapan, ortalama ölçülerde tüketim gerçekleştiren bir ailenin yıllık elektrik faturasının 3 bin 256 euro, doğalgaz faturasının da 5 bin 954 euro düzeyine çıktığını açıklamıştı.

Belçika hükümeti, son periyotta güç faturalarını düşürmeye yönelik çeşitli önlemler uygulamaya koyuyor.

Belçika’da doğalgaz ve elektrikte KDV oranı yüzde 21’den yüzde 6’ya indirilmiş, fakirlere yönelik toplumsal tarifeler uygulamaya girmişti.

Evini kalorifer yakıtı ile ısıtanlara 225 euro ve elektrik faturalarına katkı için abonelere 100 euroluk yardım sağlandı. (AA)