Belçika, maymun çiçeğine karşı karantina ilan etti

Dünya, koronavirüs salgınının akabinde yeni bir hastalığı daha konuşmaya başladı.

Maymun çiçeği virüsü, Amerika kıtasının yanı sıra çeşitli Avrupa ülkelerinde görüldü.

Belçika’da maymun çiçeği virüsü kararı

Uzmanlar virüsten korunmak için aralık ve temasa dikkat edilmesi uyarısı yaparken, Belçika, mecburî maymun çiçeği karantinasını uygulayan birinci ülke oldu.

Belçika’da virüs kaynaklı üç enfeksiyonun, Antwerp’te düzenlenen bir şenlikle irtibatlı olduğu belirtiliyor.

21 günlük mecburî karantina getirildi

Kelam konusu Avrupa ülkesinde hastalığa yakalanan herkes için 21 günlük mecburî karantina uygulanacağı duyuruldu.

Belçika’daki karar, maymun çiçeğinin Avrupa’ya geneline yayılmasının ve İngiliz tabiplerin tatilcileri “alarmda olmaları” biçiminde uyarmasının akabinde geldi.

Virüsün yayıldığı ülkeler ve toplam olay sayısı

Maymun çiçeği virüsü; şimdiye kadar ABD, Kanada, İspanya, Belçika, Fransa, Portekiz, İtalya, İsveç, Almanya, Avustralya, İsviçre ve İsrail’de ortaya çıktı. Toplam hadisenin 145 olduğu belirtildi.

The Sun’ın haberine nazaran, Antwerp’te şenliği düzenleyenler, “Virüsün, öteki ülkelerdeki son hadiselerden sonra şenliğe yurt dışından gelen ziyaretçiler tarafından getirildiğini varsaymak için sebepler var.” dedi.

“Ciddi hastalık riski altındalar”

İngiltere Halk Sıhhati kurumundan Doktor Susan Hopkins, ülkesindeki hadiselerin artacağına dikkati çekti.

BBC’ye konuşan Hopkins, “Hastalığın uzun yıllar boyunca salgınlar halinde yayıldığı Afrika’dan gelen raporlardan biliyoruz. Bağışıklık sistemi baskılanmış bireyler ve küçük çocuklar da dahil olmak üzere birtakım beşerler önemli hastalık riski altında.” dedi.

“Yeni bulaşıcı hastalık”

Durumun yetişkinlerde nispeten hafif olduğunu lisana getiren Hopkins, “Açıkçası, bu daha evvel toplumda görmediğimiz yeni bir bulaşıcı hastalık. Önümüzdeki haftalarda bu mevzuda çok şey öğrenmemiz gerekecek.” sözlerini kullandı.

“İnsanların uyanık olması gerekiyor”

Cuma günü prestijiyle İngiltere’de 20 olay bildirildi. Sayıların, yeni güncellemelerle artmasının beklendiği belirtilirken, Hopkins, “Günlük olarak daha fazla hadise tespit ediyoruz.” diye konuştu.

“Genel nüfus için risk son derece düşük” tabirini kullanan tıpkı yetkili, kelamlarını “İnsanların buna karşı uyanık olması gerekiyor.” formunda tamamladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.